Kongos innbyggere flykter fra de som skal passe på dem.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
LEVER I FRYKT: En ung, kongolesisk gutt titter ut av teltet han bor i i en flyktningeleir nær grensa til Rwanda. Foto: AFP PHOTO/ Tony KARUMBA/Scanpix

LEVER I FRYKT: En ung, kongolesisk gutt titter ut av teltet han bor i i en flyktningeleir nær grensa til Rwanda. Foto: AFP PHOTO/ Tony KARUMBA/Scanpix

CELEBERT BESØK: Nicolas Sarkozy besøkte president Kabila i mars. Men regjeringens egne soldater står bak omfattende overgrep. Foto: AFP PHOTO/ERIC FEFERBERG/Scanpix

CELEBERT BESØK: Nicolas Sarkozy besøkte president Kabila i mars. Men regjeringens egne soldater står bak omfattende overgrep. Foto: AFP PHOTO/ERIC FEFERBERG/Scanpix

UVISS SKJEBNE: Barnesoldater er utbredt i den kongolesiske borgerkrigen. Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly/Scanpix

UVISS SKJEBNE: Barnesoldater er utbredt i den kongolesiske borgerkrigen. Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly/Scanpix

UTE AV SPILL: Laurent Nkunda sitter i husarrest i Rwanda. Her før arrestasjonen. Foto:  EPA/LUCAS DOLEGA/Scanpix

UTE AV SPILL: Laurent Nkunda sitter i husarrest i Rwanda. Her før arrestasjonen. Foto: EPA/LUCAS DOLEGA/Scanpix

KRITISERES: President Kabilas soldater terroriserer sivile. Foto: AFP PHOTO / MARTIN BUREAU/Scanpix

KRITISERES: President Kabilas soldater terroriserer sivile. Foto: AFP PHOTO / MARTIN BUREAU/Scanpix

(Dagbladet): Kongolesiske myndigheter gir direkte ordre til regjeringssoldatene til å plyndre, drepe og voldta. Det opplyser kilder med inngående kjennskap til Kongo-borgerkrigen til Dagbladet.

- Under tilbaketrekning fra krigsområder, får regjeringssoldatene beskjed om å begå overgrep overfor sivilbefolkningen, får Dagbladet opplyst.

Kildene har selv observert styrkene i felt.

- Og informasjonen kommer høyt oppe fra, blir det lagt til.

En FN-rapport publisert på fredag bekrefter informasjonen.
 
Resultat av frustrasjon
Det har blusset opp nye, blodige kamper i Øst-Kongo, og tusenvis av sivile flykter i desperasjon fra Sør-Kivu.

Dagbladet har tidligere omtalt hvordan maktstrukturene hos den kongolesiske regjeringshæren svikter.

Offiserer av lavere grad og menige soldater får ikke lønn, og frustrasjonen resulterer i horrible overgrep mot sivilbefolkningen. Det er også regjeringsstyrker som i all hovedsak står bak den siste tidas blodbad.

Flyktninger i eget land
Regjeringshærens angrep på hutumilits, den såkalte operasjon Kimia II, har også hatt tragiske konsekvenser for sivilbefolkningen i området.

Målet var å utslette militsen.

Men mer enn 1,8 millioner sivile kongolesere er nå på flukt - fra sine egne, bevæpnede landsmenn, i sitt eget hjem- og fødeland.

FN-talsmann Ron Redmond opplyser at over en halv million av disse har måttet flykte siden nyttår i år. Flere byer er å anse som spøkelsesbyer, heter det fra FN.


Alle parter i konflikten har tatt del i massevoldtekter av kvinner, ofte svært unge. Mai Mai-militsen benytter voldtekt som et rituale før de går i krig.

Nkunda ute av spill
Men, som FN og Dagbladets kilder, har også Human Rights Watch kartlagt, og kan bekrefte, at regjeringshærens egne utnytter befolkningen seksuelt på det groveste.

- Flere menige soldater har blitt stilt til ansvar for sine handlinger. Men offiserene slipper fortsatt unna, sier HRW-talskvinne Juliane Kippenberg i en nylig publisert rapport.

Tutsileder Laurent Nkunda har sittet fengslet siden januar. Etter det Dagbladet kjenner til er det kun snakk om en løs husarrest, hvor opprørslederen har en viss bevegelsesfrihet.

Nkunda får ta i mot besøk, men kun under strengt vakthold.

Men grusomhetene har fortsatt, selv med Nkunda tilsynelatende ute av spill.

Paranoia
Misjonær og Kongo-ekspert Rune Edvardsen har vært i kontakt med Nkunda ved flere anledninger. Han bekrefter opplysningene om opprørslederens status.

- Han holdes i husarrest, og er nå flyttet til omkring tre mil fra Kigali i Rwanda, sier Edvardsen til Dagbladet.

Og de langvarige grusomhetene tærer på befolkningen, helt ned til beinet.

- Folk blir skeptiske til hverandre. Det finnes ingen tillit folk imellom.

Som Dagbladet tidligere har meldt, møtte Edvarsen lederskikkelser i borgerkrigen i juni.

Han skal møte og ha samtaler med president Kabila i august.

- Hva regjeringen ønsker å oppnå er ikke lett. Konsekvensen blir fort at rebelgrupper, som nå har vært alliert med regjeringsstyrkene, går ut igjen og opptrer som uavhengig milits, sier Edvardsen til Dagbladet.

MØTER PRESIDENT KABILA: Rune Edvardsen skal ha samtaler med presidenten i august. Foto: Trond Dugan

MØTER PRESIDENT KABILA: Rune Edvardsen skal ha samtaler med presidenten i august. Foto: Trond Dugan