Nå har bulkskipet Full City grunnstøtt med 1120 tonn olje om bord.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
PÅ GRUNN: Full City vil trolig ikke synke. Foto: Per Flåthe
OLJESØL: Vinden blåser oljen mot land. Foto: Per Flåthe
LEGGER UT LENSER: Redningsmannskaper har begynt arbeidet, men nærmer seg foreløpig ikke selve skipet. MMS-foto: Per Flåthe
FORFERDET: - Det regnet olje over Langesund i natt, forteller beboer Geir Glittum. MMS-foto: Privat
SVÆRT KREVENDE FORHOLD: Vær og mørke gjorde redningsarbeidet i natt svært vanskelig. Foto: Per Flåthe
EVAKUERT MED SEA KING: Mannskapet er i god behold, men miljøødeleggelsene kan bli enorme. Foto: Per Flåthe
Se større kart Langesund
Skipet har 1120 tonn olje om bord, og oljen begynte tidlig å lekke.
Krogshavn er et yndet friluftsområde for både folk fra nærområdet og tilreisende. Leonard Cohen, Vamp og Sivert Høyem spilte her for to uker siden.
Nå har oljen oversvømmet området.
- Krogshavn må vaskes. Badesommeren er over i Langesund, konstaterer Nils Henrik Nilsen, brannmester i Bamble kommune, overfor Dagbladet.
Vinden blåser mot land, og sender oljen mot strandområdene.
Lukter infernalsk
Langesundsmannen Geir Glittum (42) ser forferdet utover havneområdet utenfor Langesund.
- Det er olje langs hele kystområdet her. Det lukter infernalsk. Det lukter som på en bensinstasjon, sier Glittum til Dagbladet.
Det har i natt vært sterk vind og regn i området. Regnet har nå løyet, men bølgene står fortsatt høye utenfor Langesund.
- Det har regnet olje over Langesund i natt. Regnet fraktet oljesølet inn over byen. Jeg merket det på biltaket i morges, sier en rystet Glittum.
På Rognstranda, vest for Langesund er redningsmannskaper begynt arbeidet med å stoppe oljespredningen.
- Har ikke været med oss
Magne Berg ved Kystverkets operasjonssentral opplyser til Dagbladet at tilsvarende etater i Sverige og Danmark også er varslet og satt i beredskap.
Han opplyser at Kystverket hovedsakelig fokuserer på Vestfold-siden av området.
- Vi er i full utrykning. Folk fra Statlig mellomdepot i Kragerø er på vei, det samme er flere oljevernfartøy. Men vi har ikke været med oss, erkjenner Berg.
KV Nornen var på plass allerede i natt, og har lenser og en oljeskimmer om bord. Sju sjømenn ble igjen om bord for å forsøke å stoppe oljelekkasjen. KV Nornen ligger nå et godt stykke i fra skipet, og Kystverket går ikke direkte inn mot Full City før alle mann er ute.
Det er også opp mot seks meter høye bølger i området.
- Før disse er ute, og Hovedredningssentralen er ferdig med sitt arbeid, går ikke vi inn og tar over operasjonen, sier Berg til Dagbladet.
De sju forblir om bord inntil videre, på kapteinens ordre. Vannet står høyt inne i skipet.
Synker ikke
— Drivstoffet er trolig dieselolje, og dette er et flyktig stoff som fordamper lett. Det er derfor det nå er diesellukt i området, sier politiadvokat Odd Skei Kostveit i Telemark politidistrikt til NTB
— Skipet står på fast grunn, og det er ikke grunn til å tro at det vil løsne, sier Kostveit.
Oversvømt
- Vannet står opp til 2. dekk og maskinrom inne i båten, sier Berg hos Kystverket til Dagbladet.
Berg anslår at vannet står omkring to meter høyt inne i båten.
Det 167 meter lange skipet, som har en vekt på 15873 bruttotonn, ventet på å komme inn til Herøya da ulykken skjedde. NTB melder at skipet ikke hadde noen last om bord.
Det 23 mann sterke, kinesiske mannskapet er i god behold. Sjømennene er blitt servert mat og drikke etter å ha blitt evakuert med et Sea King-helikopter.














Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen