Fem personer pågrepet av bevæpnet politi.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
SKYGGET BANEN: Turistene måtte pent fjerne seg fra den ulovlige sanda. Foto: AP Photo/Israel Leal/Scanpix
TUNGT BEVÆPNET: Det er ingen spøk å pågripe sandtyver. Foto: AFP PHOTO/Jose DOMINGUEZ/Scanpix
Se større kart Cancún
Turistene som benyttet området, solte seg nemlig på stjålet strand.
- Vi bestemte oss for å stenge av dette området. Sanda på stranda er illegalt tilegnet, erklærte statsadvokat Patricio Patron.
Ulovlige sandraid
- Hotellet lokket med at de hadde sand å tilby, og at konkurrentene ikke hadde. Det skyldtes at de hadde stjålet sanda, raste statsadvokaten til nyhetsbyrået AP.
Meksikanske myndigheter besluttet i 2005 å bruke 19 millioner dollar på å erstatte sand som orkanen Wilma børstet vekk fra landets strender.
Men flere hotelleiere og eiendomshaier har, ifølge meksikansk politi, bygget bølgebrytere - steinfyllinger - som skal hindre at sand blir vasket vekk fra strendene.
Bølgebryterne fører til at bare sand som ligger utenfor fyllingene vaskes vekk, og hotell med bølgebrytere tilegner seg dermed fordeler i forhold til konkurrentene.
Fem pågrepet
Og eierne av Gran Caribe Real Hotel i Cancun er nå mistenkt for å ha bygget en ulovlig bølgebryter.
Fem personer ble pågrepet på stedet.
De fem er mistenkt for å ha pumpet sand fra havbunnen og opp på hotellets område.
Flere turister uttrykte irritasjon overfor politiet, da strandferien ble avbrutt.
- De lovte oss ei strand med sand, og dette er høyst ubehagelig, skjelte urugyanske Maria Bachino.
- Vi beklager, men vi er nødt til å håndheve loven, repliserte statsadvokat Patricio Patron.





















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen