Tyske «Den niende himmel».
Dagens andre filmanmeldelser:
Hva hvis man så en dag møter en Arne Næss sr.-lignende 76-åring som minner deg på at det er mer til alderdommen enn korøvinger og togturer, for eksempel nakenbad i berlinske skogstjern og orgasmer?
Dette er spørsmål man ikke reflekterer over hver gang man er på kino, men får anledning til i og med «Den niende himmel», et erotisk tysk moraldrama om forholdet mellom den pensjonerte, noenogsekstiårige syersken Inge (spilt av Ursula Werner) og hennes eldre elsker Karl (Horst Westphal) — og ikke minst hva forholdet gjør med Werner, hennes ektemann gjennom 30 år.
«Vi er oppdratt med en kultur som viser unge mennesker i reklame og magasinforsider og tror at man må være rynkefri og ha sixpack for å være perfekte. Og at det kun er perfekte mennesker som skal ha lov til å elske», beklaget regissør Andreas Dresen (45) i et intervju i Dagsavisen tidligere i år.
Det er ikke sikkert det er en helt presis analyse — denne uka har Se & Hør det svenske kongeparet i bikini på coveret — men det er ikke tvil om at Dresen og hans ensemble har lykkes i å framstille eldre mennesker med en verdighet og livstørst man vanligvis mest finner i filmer av Bent Hamer.
Om man så kommer til å oppleve de tallrike samleiescenene som trassig nærgående, forbløffende vakre eller noe nær lutrende — mitt tips er at det kanskje vil variere.




