Ingen meldt omkommet.

Tips: Tips venn Skriv ut artikkelen

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

ETA (Euskadi Ta Askatasuna)

• Baskisk seperatistbevegelse som ønsker å skille de baskiske områdene i Spania og Frankrike fra de respektive land og danne en selvstendig stat.

• Siden 1968 har ETA vært ansvarlig for drapene på over 800 personer.

Kilde: Wikipedia

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

    Palma de Mallorca

    Værmelding for Palma de Mallorca

    I dag I morgen Fredag Lørdag
    LettskyetSkyetHalvskyetSkyet

    Én bombe gikk av og to ble desarmert av politiet på ferieøya Mallorca på søndag. Ingen ble skadd i angrepet som den baskiske separatistorganisasjonen ETA har påtatt seg ansvaret for.

    Politiet mottok en telefon klokken 11.30 fra ETA, der de ble advart om at det kom til å gå av tre bomber mellom klokken 12 og klokken 18.

    Den første bomben gikk av på dametoalettet inne på restauranten La Rigoletta rundt kl 15, og bombe nummer to ble desarmert av politiet kort tid etter, melder CNN.

    Spansk politi fant den tredje og siste bomben på t-banestasjonen Plaza Major og har nå desarmert den, skriver El Mundo.

    Bombingen i dag ble gjennomført bare timer etter at ETA påtok seg ansvaret for fire andre terroraksjoner som har drept tre og skadet et titalls mennesker i sommer.

    - Når Spania bruker våpen, svarer vi også med våpen, skrev ETA i en melding som omtalte spanske myndigheters intensiverte jakt på ETA-medlemmer den siste tiden.


    Det er bare litt over en uke siden det sist gikk av to bomber på den spanske ferieøya. Da ble to politimenn drept.

    Seks ETA-medlemmer er fremdeles ettersøkt for bilbomben som gikk av for litt over en uke siden. Veier, bensinstasjoner, flyplasser og havner er under konstant overvåkning av sikkerhetsstyrker, politi og militære. Bildene av de seks terroristene sirkulerer i alle nyhetskanaler og aviser.

    Marius Dragsnes (18) var rett ved stedet der den første bomben gikk av, og han forteller at de først trodde det bare var et lite smell og skjønte ikke før senere at det faktisk dreide seg om en bombe.

    - Det har vært ganske kaotisk her, masse presse, politi og brannvesen overalt. Området ble raskt evakuert og vi kom oss ikke tilbake til hotellet vårt, sier Dragsnes til Dagbladet.no.

    Dragsnes forteller at folk tar det med ro, men at det tok lang tid før noen fortalte de hva som hadde skjedd.

    Er du i nærheten av stedet? Send mail til 2400@db.no, MMS til 2400 eller ring oss på 24 00 00 00.

    Dagbladet kommer tilbake med mer.


    SØK I SKATTELISTENE FOR 2008

     
    Publisert søn 09.08.2009 kl. 15:39 (Oppdatert søn 09.08.2009 kl. 22:00)
    Tips: Tips venn