En avbrukket klo fra ankeret til havaristen «Full City» ble i ettermiddag hentet opp fra 24 meters dyp av dykkere fra minedykkerkommandoen i Bergen.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Foto: Per Flåthe
-Hvor vanlig er det at ei ankerklo brekker av?
-Det er høyst uvanlig at anker brekker. Denne kloa kan føre til at metallurgene kan forklare bruddet. Hvor lang tid det vil ta, vet jeg ikke, sier Bertheussen.
Vanskelige dykk
Fenrik Mats Hammergård er lagleder for de fem dykkerne som siden lørdag har søkt etter delene fra det ødelagte ankeret ute på ankringsplassen utenfor havaristedet på Såstein. Han forteller om vanskelige dykk.
-Vi har hatt vanskelige forhold. Posisjonen vi fikk oppgitt var diffus. I begynnelsen gjorde også fire meter bølger og olje i vannet det vrient, forteller Mats Hammergård.
24 meter
Fenriken legger til at en del av forholdene bedret seg.
Men også dykk som strakk seg fra 14 til 40 meter var med på å gjøre jobben vanskelig.
Hammergård sier at ankeret ble funnet på 24 meters dyp.
Dykkerne fulgte furer i bunnen i søket etter den savna ankerkloa. I dag ble funnet gjort. Til stor glede for alle parter, som nå har noe mer håndfast av beviser å forholde seg til.



















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen