HAR PRIVAT FORSIKRING: Frp-leder Siv Jensen unngår alle offentlige helsekøer med privat forsikring kjøpt av partiet. Foto: Tore Meek / Scanpix
UPROBLEMATISK: Venstreleder Lars Sponheim synes ikke det er problematisk at det finnes privat helsetilbud som kan brukes i tillegg til det offentlig. Foto: Alf Ove Hansen /SCANPIX
Er private helseforsikringer en trussel mot det offentlige helsevesenet?
På Db.no følger vi debatten, skriver om de heteste temaene og vurderer politikerne.
Du kan i flere saker bidra ved å gi din støtte i duellene mellom de rødgrønne og
opposisjonen eller stemme på de enkelte partiene i andre avstemninger.
Er du i tvil om hva du skal stemme ved valget? Ta vår valgtest.
I kommentarfeltet under vil vi høre hva du mener om de politiske sakene.
Send
oss gjerne en epost til 2400@db.no om hvilke temaer du mener politikerne unngår å
svare på eller dersom det kommer fram ting du mener vi bør sjekke
nærmere. Merk eposten «Valg09»
Du kan også delta i Dagblad-redaksjonens karikaturkonkurranse der dere kan sende inn karikaturer, bilde- og fotomontasjer.
Hver
uke får vinneren en signert karikatur av Finn Graff. Send bildet som
vedlegg til 2400@db.no, merk eposten med «karikatur 09».
Du leser alle de siste valgnyhetene på db.no/valg09.
(Dagbladet): Politikere kjøper seg private løsninger for å unngå å vente i køene de selv er ansvarlig for, det viser en ringerunde Dagbladet gjorde til partilederne i går.
— Folk vil ikke vente i de offentlige køene, sier Senterpartiets leder Liv Signe Navarsete (Sp).
Siden 2003 er antallet private helseforsikringer seksdoblet, til 178.773 per 1. juli. Under de rødgrønne har også helsekøene økt. Minst én rødgrønn statsråd og partileder har selv brukt private helsetilbud og mener folk flest kjøper forsikring for å unngå å vente på behandling.
— Sjekket blodtrykket — Det handler selvfølgelig at folk ikke vil stå i kø, men også at det er en aggressiv markedsføring fra forsikringsbransjen, sier Sp-leder og samferdselsstatsråd Liv Signe Navarsete til Dagbladet.
Partilederen har ikke privat helseforsikring, men har flere ganger benyttet seg av private løsninger. — Jeg har sjekket blodtrykket og fått vaksiner ved Oslo akutten. Et lengre opphold hadde jeg på Haukeland i Bergen, der jeg må få understreke at tilbudet var utmerket, sier Navarsete.
Hun mener folk som forsikrer barna sine for rask behandling, gjør det fordi de ikke kjenner lovverket godt nok. Dette er nemlig garantert for i loven.
— Vi ønsker at tilbudet skal være så godt at ingen trenger å bruke private løsninger, men vil ikke forby det, sier Navarsete til Dagbladet.
Frykter klasseskille Siv Jensen er en annen partileder som har brukt private løsninger for å slippe forbi køen og mener folk forsikrer seg fordi helsekøene stiger under de rødgrønne.
— Jeg har reist til Volvat i Oslo når jeg ikke har villet vente. Det har jeg råd til, men langt fra alle kan betale de utgiftene.
Hun frykter det økende tallet på antall forsikringer vil føre til et klasseskille i Helse-Norge. Selv er Jensen er også helseforsikret gjennom Frp.
— Blir det nødvendig for deg å være forsikret slik, dersom Frp får gjennomført sin helsepolitikk?
— Det er ikke noe mål å være forsikret slik, i alle fall, sier Jensen, som ikke vil svare ja eller nei.
Neseblod I Høyre-leiren har Erna Solberg ikke brukt private helsetilbud, utenom sin gamle lege som ikke gikk over til fastlegeordningen.
— Vi ønsker at alle skal kunne velge et privat alternativ på lik linje med det offentlige, dersom det er kø, sier Solberg.
Lars Sponheim forteller at han som statsråd i Bondevik I-regjeringen gikk til Volvat for å stoppe et tilfelle av neseblod.
— Det rant flere ganger om dagen og særlig under tv-debatter var det ikke noe særlig, verken for meg eller seerne.
Løsningen var et enkelt inngrep som han ellers ville måttet vente ei uke på i det offentlige systemet.
— Ikke noe problem — Det er jo ikke noe problem normalt, men da trengte jeg dette. Ellers synes jeg det er uproblematisk at det finnes et privat tilbud ved siden av for slike inngrep, sier Sponheim til Dagbladet.
Verken Sponheim, Jensen, Solberg eller Navarsete har helseforsikret barn eller nær familie.
Men ved statsministerens kontor opplyses det at Jens Stoltenberg aldri har benyttet seg av private helsetilbud, med unntak av Diakonhjemmet, som er offentlig finansiert.