Oslo bystyre banket gjennom nye milliardkolosser i Bjørvika. - Ligner en blokk med et knekt fyrtårn.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

    Se større kart Bjørvika

    Værmelding for Bjørvika

    I dag I morgen Mandag Tirsdag
    Sol24°Sol27°Skyet21°Halvskyet15°


    (Dagbladet.no): To nye milliardbygg i Bjørvika falt på plass i kveld da flertallet i Oslo bystyre banket gjennom prosjektene både for Deichmanske Bibliotek og Munch/Stenersen-museet.
    Etter en heftig debatt, vedtok bystyreflertallet at det spansktegnede, 14 etasjer høye Lambda skal bli det nye sammenslåtte Munch- og Stenersen-museet.

    SV og Frp
    Stemmene fra Høyre, Fremskrittspartiet, Venstre og SV berget flertall for det spanske prosjektet.

    Arbeiderpartiet, Kristelig Folkeparti og Rødt stemte imot - etter at et forslag fra Arbeiderpartiet om ny arkitektkonkurranse ble nedstemt. Ap mener det spanske vinnerutkastet til Herreros Arquitectos er et energisluk.

    Samtlige bystyrepartier gikk inn for Deichmann-prosjektet Diaginale, som er tegnet av arkitektektene Lund Hagem A/S og Atelier Oslo A/S.

    Her kan du se hvordan det nye biblioteket blir - med en snødekt Opera i forgrunnen.

    Dermed var det Finanskomiteens innstilling som gikk seirende ut av kampen av de to nye, store kulturinstitusjonene i hovedstadens ekspansive Opera-bydel.

    - Skygger for Operaen
    Kritikerne av det spanske vinnerutkastet som ble klubbet gjennom i kveld, er blant annet redd for at det 14 etasjer høye bygget i glass, betong og metall skal skygge for Opera-bygget i det umiddelbare nabolaget.
    KrFs gruppeleder Aud Kvalbein synes heller ikke at de spanske arkitektene har levert tegninger som appellerer til hennes estetiske sans.
    - Det ligner på en blokk med et knekt fyrtårn på toppen, mener Kvalbein, som gikk sammen med Ap og Rødt i Oslo bystyre i kveld.