Den kongolesiske staten krever 45 ganger sitt eget BNP i erstatning.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Kravene mot de tiltalte og Norge
• Den drepte sjåførens familie og fagforeningsleder krever til sammen 20 millioner dollar - 121 millioner kroner.
• De to vitnene som var med i drapsbilen, krever 10 millioner dollar hver - til sammen 121 millioner kroner.
• Eieren av drapsbilen krever erstatning for tapet av sjåfør Kasongo, 1 million dollar (6,1 millioner kroner), samt kompensasjon for bilen - 400 dollar per dag. For tida er summen på 45 000 dollar, eller 274 000 kroner.
Se større kart Oslo
3038 milliarder
Kongeriket Norge ble i dag avkrevd enorme erstatningssummer i drapssaken mot Tjostolv Moland (28) og Joshua French (27), som foregår i Kisangani i Kongo. Det største enkeltkravet mot de tiltalte og landet er på 500 milliarder dollar - eller 3038 milliarder kroner, og er framsatt av den kongolesiske staten.
Denne summen alene er 653 milliarder høyere enn det norske oljefondets verdi, og nesten uendelig høyere enn Den demokratiske republikken Kongos bruttonasjonalprodukt på ca. 68 milliarder kroner.
• Les dagens referat fra rettssaken
- Det fins ikke folkerettslig grunnlag for å stevne en annen stat i en nasjonal rettssak; det må i så fall skje i Den internasjonale domstolen i Haag, sier Imerslund.
- Spionoppdrag
Flere av advokatene som i dag holdt sine sluttprosedyrer i saken mot de drapstiltalte nordmennene, hevdet at de to var sendt til Kongo på spionoppdrag fra den norske staten. At de to har bakgrunn fra Garden, og at Forsvarets ID-kort ble funnet på dem, var blant begrunnelsen.
Derfor anses Kongeriket Norge som medansvarlig i drapet på sjåfør og seksbarnsfar Abedi Kasango (30) i begynnelsen av mai.
I tillegg til kravet fra staten Kongo kommer et samlet krav på 41 millioner dollar - 250 millioner kroner - fra Kasangos familie, fagforeningssjef og arbeidsgiver, samt de to medpassasjerene i bilen, som nå er vitner i saken.
I tillegg til pengekravet mot Moland og French har aktoratet lagt ned påstand om dødsstraff for de to.























Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen