Overraskende utspill fra Nord-Korea etter kontakt med sør.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Fakta om Nord-Koreas atomprogram

* Nord-Koreas første atomreaktor sto klar i Yongbyon i 1984. Plutonium fra anlegget, som ble påbegynt i 1980, satte Nord-Korea i stand til å prøvesprenge en atombombe i oktober 2006.

* I 2007 undertegnet Nord-Korea en avtale med de andre deltakerne i sekslandssamtalene (Sør-Korea, Kina, Japan, Russland og USA) om stengning av anlegget i Yongbyon.

* USA fjernet i 2008 Nord-Korea fra sin liste over terroriststater etter trusler fra nordkoreanerne om at de ellers ville restarte atomanlegget.

* Yongbyon-anlegget består av en atomreaktor, et anlegg for produksjon av kjernefysisk brensel og et anlegg for utvinning av plutonium fra brukte brenselsstaver.

* Byggingen av en reaktor med en ti ganger så stor kapasitet - 50 megawatt - har stått i bero siden Nord-Korea undertegnet en atomavtale med USA i 1994.

* Nord-Korea har mer enn 1.000 raketter med forskjellig rekkevidde. Blant disse er 800 mellom- og langdistanseraketter. Men landet er trolig langt unna å utvikle en kjernefysisk sprengladning som kan bæres av nordkoreanske raketter.

* FNs sikkerhetsråd har forbudt Nord-Korea å skyte raketter med en rekkevidde på over 150 kilometer.

* Landet antas også å være langt unna å utvikle en rakett som kan nå USAs fastland. Men Sør-Korea og Japan, samt den amerikanske stillehavsøya Guam, antas å være i faresonen.

Kilder: NTB - Reuters.

Værmelding for Yongbong

I dag I morgen Mandag Tirsdag
Sol17°Lettskyet20°Sol20°Skyet18°

Nord-Korea hevder å være inne i siste fase i prosessen med å anrike uran. Landet sier det er forberedt på sanksjoner.

- Eksperimentene har vært vellykkede. Vi kan derfor bevege oss inn i siste fase av anrikingsprosessen, melder det statlige nyhetsbyrået i Nord-Korea, KCNA, som siterer et brev fra en den nordkoreanske FN-delegasjonen til Sikkerhetsrådet.

Nord-Korea har kommet med en rekke utspill som er blitt tolket i forsonende retning de siste månedene, blant annet en avtale med naboene i sør om familiegjenforening.

Fredagens opplysninger kommer derfor uventet og vil trolig sette fart i diskusjonene om nye sanksjoner mot den lukkede kommuniststaten.

- Vi er forberedt på både sanksjoner og dialog. Om noen av de faste medlemmene i Sikkerhetsrådet ønsker å bruke sanksjoner i stedet for dialog, kommer vi til å forfølge atomsporet. Deretter kan vi møte dem til dialog, heter det i brevet.

Svar på sanksjoner

Nord-Korea sier at utspillet er et svar på sanksjonene som ble innført i forbindelse med landets prøveskyting av en langdistanserakett i april.

Nord-Korea har hele tiden hevdet at det var en satellitt som ble prøveskutt.

- Om Sikkerhetsrådet hadde unnlatt å gjøre et nummer ut av den fredelige oppskytingen av en satellitt, slik rådet gjorde da Sør-Korea skjøt opp en satellitt 25. august, ville ikke Nord-Korea føle seg tvunget til å gjennomføre landets andre atomprøvesprengning, melder KCNA.

Nord-Korea har tidligere gjennomført to plutoniumsbaserte atomtester, den siste i mai. Eksperter har imidlertid lenge hevdet at landet er langt unna å kunne sette i gang et urananrikingsprogram i full skala.

Avviser samtaler

Nord-Korea understreker også at det er utelukket å returnere til sekslandssamtalene, som landet forlot i desember i fjor.

- Vi har aldri protestert mot en atomfri koreansk halvøy og verden for øvrig. Likevel protesterer vi mot måten sekslandssamtalene blir brukt til å krenke Nord-Koreas suverenitet og dets rett til fredelig utvikling, skriver landets FN-delegasjon.

Sekslandsgruppen består av USA, Kina, Japan, Russland, Sør- og Nord-Korea. Mot å gi opp atomprogrammet sitt, har Nord-Korea blitt tilbudt omfattende bistand og en slutt på den internasjonale isoleringen av landet. (NTB-AFP-Reuters).

 

Nord-Koreas leder Kim Jong-il avbildet under et besøk på en saltfabrikk i Wonsan. Fredag kunngjorde Nord-Korea at landet er inne i siste fase i anrikingen av uran. Foto: REUTERS/KCNA/SCANPIX