Rederiet mener ferden var mulig på grunn av klimaendringene.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
To tyske lasteskip har seilt gjennom Nordøstpassasjen uten hjelp av isbrytere. Rederiet mener ferden var mulig på grunn av klimaendringene.


At det er den globale oppvarmingen som antas å være grunnen til issmeltingen nord for Sibir, legger imidlertid ingen demper på entusiasmen hos selskapet Beluga Shipping.

- Vi er svært stolte og glade over å være det første vestlige shippingselskapet som på vellykket vis har reist gjennom den legendariske Nordøstpassasjen, sier selskapets sjef Niels Stolberg.

De to lasteskipene Beluga Fraternity og Beluga Foresight hentet last i Sør-Korea i juli, og satte så kursen mot Europa. Etter å ha seilt gjennom de vanskelige arktiske farvannene langs den nordøstlige delen av Russland la skipene til kai i byen Jamburg i Sibir tidligere denne uken.

Stolberg sier det var i fjor sommer at satellittbilder for første gang avslørte at nok is hadde smeltet i Nordishavet til at handelsskip kunne ta seg gjennom Nordøstpassasjen.

(NTB)