Holder sistemandatet i 11 fylker. - Sees på som garantisten for rødgrønn regjering.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Skal du stemme taktisk ved valget?
Følg #VALG09 på twitter
er en tjeneste der brukere kan poste små meldinger. Når det skjer noe i verden, skriver folk om det på Twitter, og det utnytter vi i journalistikken vår.
Brukerne kan befinne seg fysisk tett på hendelsen, og har derfor ofte nøyaktige og ferske opplysninger om det som foregår.
les mer
ANALYTIKER: Håkon Kavli i MMI. Foto: Agnete Brun
Følg valget på Dagbladet.no:
Er du i tvil om hva du skal stemme ved valget? Ta vår valgtest.
I kommentarfeltet under vil vi høre hva du mener om de politiske sakene.
Send oss gjerne en epost til 2400@db.no om hvilke temaer du mener politikerne unngår å svare på eller dersom det kommer fram ting du mener vi bør sjekke nærmere. Merk eposten «Valg09»
Du kan også delta i Dagblad-redaksjonens karikaturkonkurranse der dere kan sende inn karikaturer, bilde- og fotomontasjer.
Du leser alle de siste valgnyhetene på db.no/valg09.
I kommentarfeltet under vil vi høre hva du mener om de politiske sakene.
Send oss gjerne en epost til 2400@db.no om hvilke temaer du mener politikerne unngår å svare på eller dersom det kommer fram ting du mener vi bør sjekke nærmere. Merk eposten «Valg09»
Du kan også delta i Dagblad-redaksjonens karikaturkonkurranse der dere kan sende inn karikaturer, bilde- og fotomontasjer.
Du leser alle de siste valgnyhetene på db.no/valg09.
- Mange ser vel på Arbeiderpartiet som garantisten for en rødgrønn regjering og i alle fall en regjering på venstresiden, sier analytiker i Synovate, Håkon Kavli til Dagbladet.
Undersøkelsen viser at en femtedel av SVs velgere i 2005 vil stemme Arbeiderpartiet ved valget.
Antallet velgere som har valgt seg fra Ap til SV er knapt målbart.
Avgjørende sistemandater
Sentralt i slaget om hvem som vinner regjeringsmakten etter valget, står sistemandatene i hvert av fylkene. De rødgrønne kaprer hele 16 av 19 mulige i siste måling.
- Av disse holder Ap 11, som er høyt antall, når partiet ikke har mer enn 33,8 prosent, sier Kavli.
Opposisjonen har bare tre sistemandater, noe som er avgjørende for at flertallet deres ryker i denne målingen.
- Nå er det stang inn i en rekke fylker for Ap, men sørger velgerne for stang ut valgdagen, så kan flertallet raskt ryke, sier Kavli.
- Sofaen er hovedfienden
I dagens måling går Ap fram til 33,8 prosent, 1,1 prosentpoeng over valgresultatet i 2005. Det rødgrønne flertallet ble med 89 mandater. Flere har klatret ned fra gjerdet og bestemt seg. Men partiet er avhengig av dem som sier de skal stemme Sp, faktisk gjør det.
Lav valgdeltakelse vil trolig ramme særlig Ap.
- Målingen gir inspirasjon til å stå på helt inn. Den bekrefter at det er veldig jevnt. Ingenting er avgjort. Valgdeltakelsen er helt avgjørende. Sofaen er hovedfienden nå, sier Jens Stoltenberg til Dagbladet.
Kavli mener sofatrusselen gjenspeiler seg i Aps retorikk.
- Når de sier «bruk stemmeretten uansett», så er det fordi de vet at de Ap tjener på det, sier Kavli.

EILIV FRICH FLYDAL

Tips:






Margaret Eide Hillestad
Jarand Felland
Lars Rottem Krangnes
Hege Solbakken
Ibrahim Sheikh Ahmed











