Marie Simonsen svarte leserne om valget.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Om #VALG09 på twitter

er en tjeneste der brukere kan poste små meldinger. Når det skjer noe i verden, skriver folk om det på Twitter, og det utnytter vi i journalistikken vår.

Brukerne kan befinne seg fysisk tett på hendelsen, og har derfor ofte nøyaktige og ferske opplysninger om det som foregår.

les mer

Værmelding for Langkaia

I dag I morgen Mandag Tirsdag
Sol26°Sol27°Skyet21°Halvskyet15°

Klikk for tittel

Klikk for innhold
(Dagbladet.no): Valget er over, men hvilken regjering får vi?

Stemmeopptellingen foregår fremdeles i løpet av morgentimene i dag. Alt tyder likevel på at de rødgrønne har sikret seg et klart flertall.

Flere av valgdagsmålingene, som ble offentliggjort da valglokalene stengte klokka 21, viste en klar tendens til rødgrønt flertall. Og da halvparten av stemmene var talt opp i 23-tida, ble tendensen bekreftet.

Ap, SV og Sp ser ut til å ha 86 mandater mot opposisjonens 83. Det er klart ut fra Statistisk sentralbyrås (SSBs) prognose etter at 99 prosent av stemmene er talt opp, meldte NTB i 01.30-tida i natt.

Venstre gjorde for et katastrofevalg og mister flere representanter, blant andre partileder Lars Sponheim, som har varslet at han akter å gå av etter årets valgfiasko.

Hvordan vil Stortinget og regjeringen se ut de neste fire årene? Hvilke saker får prioritet etter valget?

Dagbladets politiske kommentator Marie Simonsen svarer deg om valget i dag klokka 12.


Send inn spørsmål til nettmøtet her!

Nettmøtet er avsluttet. Les svarene fra Marie Simonsen nedenfor.

Maktfordeling på høyre side
    Høyre har gledelig nok godt fram ved dette valget. Hvordan tror du maktforholdet mellom Høyre og FrP vil utvikle seg i perioden når de nå får fire nye år i opposisjon. Klarer Høyre å fortsette framgangen, eller kan FrP tjene på å lene seg tilbake i sin vante positur som fortørnede representanter for "folket"?
    Innsendt av: Skuggir
Høyre har et bedre utgangspunkt enn i forrige valg. Etter en solid valgkamp og bedret oppslutning har partiet tippet maktbalansen noe.

Valgkampen har vist hvor vanskelig Frp's balansegang mellom protestparti og ansvarlig er, men partiet vet at veien til makten går gjennom samarbeid. Da må også Frp gi - så det svir.

Jeg må dessverre avslutte. Takk for innsendte spørsmål og både ros og kritikk.

mvh Marie Simonsen
 

Hvorfor er V og Krf på borgerlig side?
    Hei,

    Hva gjør disse partier borgerlige? Uten at jeg kjenner politikken deres godt nok så virker det på meg som de heller mere mot de rød-grønne. Kunne de ikke gått i allianse med Ap istedet, så hadde de ihvertfall fått igjennom noe av politikken sin.

    Knut
    Innsendt av: Knut
Slo meg at Lars Sponheim satt på feil side i flere debatter. Både Krf og V kunne fint samarbeide med en Stoltenberg-regjering.

mvh Marie Simonsen
 

Utjevningsmandat
    Ser at de borgerlige fikk flere stemmer målt i prosent enn det de rødgrønne gjorde. Er det ikke llitt kjipt at en såpass viktig hendelse som et stortingsvalg blir avgjort av utjevningsmandater?
    Innsendt av: Morten S
Ingen systemere er perfekt. Se svar under.

mvh Marie Simonsen
 

ny finangsmenister
    Nå er SV-regjeringens minste parti er det noen fare for at vi får et kompetent meneske som finansgsmenister istedenfor kristin Halvorsen?
    Innsendt av: Snippen
Kristin Halvorsen har overrasket selv blå velgere i næringslivet som fryktet det verste. Mange kan være uenig i politikken, men hun får ros fra alle hold for hvordan hun håndterer jobben.

mvh Marie Simonsen
 

Klart flertall for oljeboring i Nord.
    Det er jo et klart flertall for å åpne for oljeboring i nord etter dette valget. Hvordan tror du dette vil påvirke forhandlingene mellom de rødgrønne?
    Innsendt av: Arne Dahl
Veldig interessant og overraskende klart valgresultat i nord. Det må være naturlig å ta det med i vurderingene.
På den annen side er en stemme til Ap ikke nødv en stemme til utbygging. Ap har ikke bestemt seg og sitter i regj med to partier som er mot.

mvh Marie Simonsen
 

kjekling på høyresiden
    kan antallet kvinnelige partiledere være årsaken til all kjeklingen på borgelig side?
    Innsendt av: Thomas
Såvidt jeg husker var en mann litt sentral. :)

mvh Marie Simonsen
 

Og det var vesle Jensemann...
    Tror du at Stoltenberg kommer til å bytte ut en del statsråder? Jeg håper på at det blir ny justisminister og helseminister.
    Hvilke saker MÅ de rødgrønne prioritere de neste fire årene?
    Innsendt av: Anne M.
Ja, det blir omrokkeringer og bytte av departementer mlm partiene. For tidlig å si hvilke ennå.

mvh Marie Simonsen
 

Kan AP vende seg mot Krf og Sp
    Vil Ap kjøre ett tøffere løp mot SV, spesielt i miljøsaken og oljeleting i lofoten når man vet at om de rød grønne sprekker kan man få flertall med Krf og Sp?
    Innsendt av: Frank Sæther
Nei, Ap kommer til å kjøre like tøff/kompromissvillig som før valget. L/V er slett ikke avgjort. Stoltenberg vet det står om hans politiske ettermæle, og utredningen er reell.
Jens Stoltenberg har behandlet sine partnere klokt så langt, men Ap's innflytelse reflekterer selvfølgelig styrkeforholdet.

mvh Marie Simonsen
 

Ødelagte valg
    Hva skal vi gjøre for at ikke fordummende maktsyke selvforhærligende medieidioter ("journalister") skal få fortsette å ødelegge valg etter valg?
    Innsendt av: Stein. N.
Pressen er en viktig del av demokratiet, slik din rett til å kalle oss idioter er det.

mvh Marie Simonsen
 

Kan Kristin fortsette?
    SV er valgets soleklare taper, og har under Kristin Halvorsen sin ledelse blitt mer enn halvert siden valget i 2001. Allikevel står partilederen støtt ved roret. Kan du forklare dette?
    Innsendt av: Per
Kristin Halvorsen har vært fadder for den rødgrønne regjeringen som nettopp har blitt gjenvalgt, som den første regjeringen på 16 år. Hun har bragt SV ut av en evig opposisjonstilværelse og inn i regjering.

At det har ført til slitasje, er soleklart. Like klart er det at KH har mandat til å fortsette.

mvh Marie Simonsen
 

Hvorfor tapte Venstre?
    Etter å ha studert partiprogrammet deres, har jeg konkludert med at Venstre er et moderat og fornuftig parti med svært mange gode tanker om ting, og jeg klarer simpelthen ikke fatte at vi tydeligvis bare er 3,9 % som har sett det samme. Man skulle tro at et slikt parti ville tiltrekke seg flere usikre og folk uten sterk partitilknytning, men det virker som om folk rett og slett ikke ser på Venstre som et reelt alternativ. Hva er greia?
    Innsendt av: Kari
Venstres manglende oppslutning er et lite mysterium hvis man bare ser på partiprogrammet - som ganske riktig overlapper politikk både til høyre og venstre.
Men valg handler også om makt. Når V stenger for makta på ikke-sosialistisk side, takket velgerne nei.
For øvrig har V en lang historie som gir flere forklaringer.

mvh Marie Simonsen
 

Kun 3 partier i Norge
    Jeg tror vi om noen år ender opp med tre partier i Norge; Arbeiderpartiet, Framskrittspartiet (som det nye Høyre) og Høyre (som det liberale sentrumspartiet), muligens med et lite SV som sitter og glefser på sidelinja.
    Slik vi vi ligne på en del andre europeiske land, og det vil alltid være duket for en flertallsregjering, der også Ap og H kan gå i fellesskap. Hva tror du om en slik teori?
    Innsendt av: Ino
Jeg tror det er en god teori - selv om jeg ikke tror den gamle drømmen om storkoallisjonen Ap/H vil gå i oppfyllelse utenom en virkelig krisetid.

mvh Marie Simonsen
 

Meningsmålingene
    Når man ser på meningsmålingene (oversikt publisert sammen med db.no sine artikler om valgdagsmålingene), så er de vel stort sett ikke innenfor feilmarginene, og valgdagsmålingene var da ikke det spor bedre.

    Selv om fremmøtet var dårlig, tror du meningsmålingene påvirket valget? For eksempel, tror du V ville ha kunnet mobiliserte (for eksempel på taktiske "høyrestemmer", som ble brukt som forklaring sist), dersom det hadde kommet et varsku om resultat nær sperregrensen?
    Innsendt av: Nils
Jeg tror meningsmålingene vil bli grundig diskutert i dagene og månedene som kommer. Sprikene var betydelige.

Det er klart meningsmålinger har påvirkningskraft og derfor bør være så treffsikre som mulig. Men det kom forvarsler om Venstre - f.eks. at Sponheims mandat hang i en tynn tråd. Lokale målinger burde gitt V en pekepinn.

mvh Marie Simonsen
 

venstre
    hvorfor vil ikke venstre samarbeide med de rødgrønne?
    Innsendt av: K
Venstre vil nok gjerne samarbeide med Ap og Sp, men ikke SV - som er nesten en like forhatt politisk motstander som Frp.
Men sosialliberale by-Venstre har sitt motstykke i mer konservative vestlands-Venstre - som forkastet Sponheims veivalg ettertrykkelig. Flere av dem gikk faktisk over til Frp.

mvh Marie Simonsen
 

Smart
    Du ser utrolig smart ut med hånda på haka. Litt mindre sminke så ville det vært perfekt.

    Spørsmålet er om KrF blir knalltøffe de neste fire årene, slik Høybråten predikerte i partilederdebatten. Får vi da et eget svovelparti som kan ta over funksjonen til Frp?
    Innsendt av: Josimar
KrF fikk inn "bittelilletun" Knut Arild Hareide, en liberal Krf-ere av Jon Lilletun-skolen. Han er ansett som en mulig arvtaker.
Ellers må det jo være et tankekors at rødvins-Krf under Valgerd oppnådde partiets høyeste resultat, mer enn dobbelt så høyt som dagens.

mvh Marie Simonsen
 

hei
    Hva syns du om resultatet?
    Fornøyd?
    Innsendt av: ø
Imponerende av slik ny konstellasjon å bli gjenvalgt - det har ikke skjedd på 16 år; ikke på 40 år for en flertallsregjering.
At Norge går mot trenden i Europa er også interessant.

mvh Marie Simonsen
 

Har redaksjonen i Dagbladet et demokratisk problem?
    Vi vet at ca 85 % av norske journalister stemmer AP, SV og Rød. Usle 2 % stemmer FRP og de har det neppe koselig på jobb ved lunchbordet. Vil redaksjonen i Dagbladet gjøre noe med dette demokratiske problemet når dere er så til de grader i utakt med oss lesere og velgere? Kan vi ta dere på alvor?

    Innsendt av: Truls
Det stemmer at journalister generelt stemmer overveiende til venstre. I en tilsvarende meningsmåling blant politiske journalister er imidlertid Høyre største parti, så bildet noe mer sammensatt enn det vanligvis gis inntrykk av.
Etter partipressens død tror jeg imidlertid det er andre mekanismer som styrer journalistikken. Dette er det skrevet og forsket mye på og tar for lang tid å komme innpå her.

mvh Marie Simonsen
 

Udemokratisk eller ei?
    Jeg har gjentatte ganger sett både Siv Jensen, lokale FrP-politikere og FrP-velgere karakterisere det at landets neststørste parti ikke får innflytelse som udemokratisk. Synes du det er noe i det, eller er det bare Siv Jensen og hennes meningsfeller som ikke forstår parlamentarisme?
    Innsendt av: J
Jeg skjønner god at Siv Jensen og Frp synes det er bittert å bli stengt ute av mindre partier, men makta i Stortinget ligger i sentrum og går ut derfra. Fløypartier har dermed mindre handlingsrom.
Ser man på antall velgere bak Frp og bak partiene som ikke vil ha Frp-politikk, er det vanskelig å kalle det udemokratisk.

mvh Marie Simonsen
 

sv
    Hvordan går det an at et parti som er så lite skal kunne få så stor makt som SV har hatt og er på tur til å få. Skulle vært en lov om at alt under 10% ikke skulle vært med i regjering. Hva mener du
    Innsendt av: emma
Kristin Halvorsen skulle nok ønske du hadde fortalt SV's velgere hvor stor makt de har..
Jeg synes ikke det er udemokratisk at små partier har stor makt - det skyldes jo at makt gis dem gjennom valg og den parlamentariske sammensettingen.
Det er heller ingen tvil om at Ap har størst makt i regjeringen, slik det bør være i forhold til størrelse.

mvh Marie Simonsen
 

Godt valg alle sammen !
    Min stemme gikk mot Jensen. En taktisk stemme som ikke nødvendigvis er for Arbeiderpartiet. Men bare det å holde Siv unna regjering er verdt alt. Tror du mange velgere tenkte slik?

    Hilsen
    Toril
    Innsendt av:
Det var mye snakk om taktisk stemming mot slutten, og jeg forstår at det kan være fristende. Likevel mener jeg taktisk stemming er en uting. Det virker like gjerne mot sin hensikt - og i verste fall kan det skade folkets rette mandat. Jeg mener folk skal stemme på det partiet de er mest enig med uansett.

mvh Marie Simonsen
 

Gratulere
    til Dagbladet, NRK og resten av pressen, eksperter og "kunstnere" for å være en forlengelse av makten. For så å drive en ustanselig kampanje for å stoppe det største opposisjonspartiet. Er det Russland som er inspirasjonen? Synes dere at dere har oppfylt jobben som den fjerde statsmakt, ved å drive valgkamp for dem som har makten, uten kritisk analyse av hva de har drevet med. Dette er unikt, i den vestlige verden. En fullkomment korrupt presse, som sleiker makten oppetter r...... Lader dere opp til fremtidige valgkamper, for å holde opposisjonen ned med alle midler, blåse opp deres lyster. Og dekke over den tilhørende makten. Tror dere dette har noe med at det går mot massiv pressedød? Du vet, tro at alle lesere er idioter.
    Innsendt av: Ole Årseth
Jeg er uenig med deg og mener slike beskyldninger er misvisende. Frp gjorde sitt beste valg noensinne. At partiet likevel velger å feire seieren med å fremstille seg som et offer, er kanskje en strategi man bør vurdere å endre til neste valg.
For øvrig var det vel Erna Solberg som i hele sommer var utsatt for største hardkjør, mens Lars Sponheim har vært hoggestabbe i valgkampen og endte med å gå av som partileder.

mvh Marie Simonsen
 

Mandat fra velgerne??
    Hvordan kan Dagbladet og andre media konkludere med at det norske folk har gitt de rød-grønne et mandat til å føre sin politikk når det faktisk er slik at 51% stemte borgerlig og 49% rød-grønt? Det betyr vel at det norske folk stemte de rød-grønne ut?
    Innsendt av: Preben R
Det er et godt spørsmål. Mange stiller spørsmål ved hvorfor en stemme i Finnmark for eksempel er mange ganger mer verdt enn en i Oslo.
Det har med maktutjevning, areal og demokrati å gjøre. Ingen systemer er perfekte, men absolutt prosentberegning vil gi urimelige utslag i et spredtbygd og langstrakt land som Norge.

mvh Marie Simonsen
 

hei
    HEI MARI HVORDAN ER DET Å JOBBE I DAGBLADET I OSLO
    HILSEN CHRISTIAN LYSTAD
    OSLO.

    Innsendt av: CHRISTIAN LYSTAD
Det er flott å jobbe i Dagbladet!

mvh Marie Simonsen
 

Høyre om!
    Trenden i dette valget har vært tydelig, Ap har tatt velgere fra SV, V har mistet stemmene de fikk forrige periode tilbake til H, KrF mister endel til FrP.

    De store analysene er nok ikke klare enda, men alt kan tyde på at SVs standpunkt mot boring utenfor Lofoten ikke ga respons hos velgerne i nord, og at asylpolitikk tross alt er viktig for mange av velgerne.

    Hvor mange kameler skal et mye mindre SV sluke i denne perioden hvis de sitter i regjering, spesielt på saker de synes er viktige, som de over. Kan det hende at de synes kostnaden og slitasjen allerede er for stor, og trekker seg fra regjeringssamarbeidet.
    Innsendt av: Erik W
Sjansene er små for at de trekker seg. Jens Stoltenberg har økt oppslutning og kjøttvekta har tippet enda noen hakk i Ap's favør, men Stoltenbergs suksess skyldes at han er flink til å ta vare på sine partnere. Det vil han fortsette å gjøre.
SV fikk et svært skuffende resultat, men ut i fra den regjeringsslitasjen partiet har vært gjennom, må partiet likevel se det som en delvis seier når flertallet beholdes.

mvh Marie Simonsen
 

Seierherrene
    Kan man si at det er media som vant valget?
    Innsendt av: Gullik
Nei - media er selvfølgelig arena for enhver valgkamp, men i denne valgkampen var det hovedsaklig partiene selv som satte dagsorden med sine saker og utspill.
Vi merker et stadig proffere partiapparat omkranset av informasjonsrådgivere. I den grad media setter dagsorden, er det positivt. Det er jobben vår.

mvh Marie Simonsen
 

Tittel
    Hvorfor finnes det ikke noe nasjonalsosialistisk parti i Norge?
    Innsendt av: Morten
Det fantes frem til 1945, så tok det brått slutt da partiledelsen ble dømt for landsforræderi og flere henrettet.
Dette hang sammen med visse hendelser i Europa som du kan lese mer om i historiebøkene.
 

Tittel
    Er du feminist?
    Innsendt av: Jonas
Ja, så klart. Jeg har da hjerne.

mvh Marie Simonsen