Onsdag er det to år siden Simen Sparre Knudsen (47) ble knivdrept i Thailand. Tilbake sitter pårørende som mener norske myndigheter gir blaffen i Simens skjebne.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Se større kart Kvelde
SAVNER SVAR: Pia Sparre Hellenes sitter tilbake med en rekke ubesvarte spørsmål knyttet til brorens død. Foto: Håkon Eikesdal
Dette er saken:
• Før midnatt mottar Simen en telefon fra sin kone. Kort tid etter forlater han hotellet og kjører hjemover på mopeden. Simens kone har innrømmet at det var hun som ringte.
• På vei hjem blir den storvokste seniorkapteinen overfalt og knvistukket til døde. Stikkene er målrettet. Det ene treffer noe under hjertet og pungterer lungen, mens det andre treffer hjertet. I tillegg blir det konstantert flere kraftige spark mot skrittet.
• Ingen eiendeler blir stjålet. Mopeden er heller ikke rørt.
• Tre gutter blir fengslet, mistenkt for ran og overfall. Den ene innrømmer å ha vært med på drapet.
• Gutten har forklart at de tre gjorde det på oppdrag for noen, men sier han ikke vet hvem.
• Via mobiltelefon skal guttene ha fått beskjed om hvor og når Simen var på vei med moped.
• Thailandsk politi etterforsket drapet som familieanliggende.
• Etter krav fra Simens thailanske kone ble han kremert etter få dager. Noen obduksjon ble aldri gjennomført.
• Thailansk politi har etter hva Dagbladet kjenner til ikke hentet inn data fra noen av de involvertes mobiltelefoner.
• Det skal heller ikke ha blitt sikret DNA og andre tekniske spor.
• De tre mistenkte blir sluppet fri etter kort tid og saken henlagt.
Pia Sparre Hellenes (45) blir blank i øynene når hun snakker om storebroren sin. For første gang står hun fram og forteller om sorgen og kampen mot norsk politi og myndigheter.
23. september 2007 ble den erfarne seniorkapteinen Simen Sparre Knudsen påført flere dødelige stikk da han var på vei hjem på mopeden i Phuket i Thailand (se egen sak). Nordmannen, som hadde bodd over 20 år i det populære ferieparadiset, etterlot seg kone (42) og en sønn (15).
Henla saken
Men hva skjedde egentlig med den bereiste 47-åringen fra Nøtterøy? Var han et tilfeldig offer som var på feil sted til feil tid, eller var det en målrettet likvidering?
Tre gutter i alderen 16-19 år ble kort tid etter pågrepet av thailandsk politi, mistenkt for å ha ranet og drept nordmannen. Én av dem innrømmet å ha deltatt. Gutten forklarte at de gjorde det på oppdrag for noen, men hevdet at han ikke visste fra hvem. Etterforskningsledelsen festet ikke lit til deres forklaring — og løslot alle tre.
I mai i år ble saken henlagt.
Passive myndigheter
Tilbake i sorgen sitter Simens familie med en rekke ubesvarte spørsmål. En offisiell anmodning fra Norge om gjenåpning kan være nok til at thailandsk politi gjenåpner saken.
Men verken Kripos eller norske myndigheter (UD) har engasjert seg i saken.
— Jeg har aldri hørt noe fra norske myndigheter. Det er forkastelig at ikke norske myndigheter engasjerer seg. De bryr seg ikke. Og Kripos aldri tatt kontakt med meg. Simen var norsk statsborger og skattet til Norge. Jeg er sjokkert over hvordan man behandler sine egne på denne måten.
—Gir aldri opp
Vi sitter rundt spisebordet i familiens hjem i Kvelde i Larvik. På bordet ligger et bilde av blid og fornøyd Simen. Pia tar en slurk kaffe og slår oppgitt ut med armene.
—Det finnes ikke et system eller rutiner for å følge opp slike saker i Norge. Jeg tenker på dette hver dag.
—Vi får aldri Simen tilbake, men det hadde lettet mitt hjerte hvis norske myndigheter kunne lagt press på thailandsk politi. Jeg har et lite håp om at jeg en gang får vite hva som egentlig skjedde. Dette har tatt mye tid og krefter, men jeg nekter å gi opp. Simen hadde ikke latt være å gjøre noe hvis noe hadde skjedd meg, sier Hellenes.
Reiste til Thailand
For et halvt år siden tok hun kontakt med advokat Brynjar Meling. Sammen med juridisk rådgiver Bjørn André Gulstad sendte de i sommer en anmodning om engasjement i saken til Larvik politikammer.
Gulstad reiste selv til Thailand i to uker for å undersøke saken. I etterkant av Gulstads reise, ble det igangsatt en rekke undersøkelser opp mot konkrete omstendigheter som man ikke hadde fått svar på.
Sjokkerende innblikk
Her fikk han et sjokkerende innblikk i det mangelfulle politiarbeidet.
— Jeg har ingen tro på at Simen ble drept i et ran som gikk galt, sier søsteren.
— Simen var bereist og visste hvilke steder han ikke skulle bevege seg. Da jeg besøkte ham i Thailand for mange år siden, sa flere ganger til meg: «Blir du ranet, så ikke sett deg til nødverge». Han var aldri den typen som havnet i trøbbel.
Selv har hun ikke orket å reise ned til Thailand etter det som skjedde.
— Jeg skulle gjerne sett det nye huset han hadde kjøpt, men nå har jeg ikke noe ønske om dette. Jeg orker rett og slett ikke.
Simen ligger begravet på Nøtterøy. Deler av asken ble spredd på havet, etter sjømannens eget ønske. Resten ble sendt til Norge.
— Jeg er veldig glad for å ha en grav å gå til, det betyr mye for meg.
— Forstår fortvilelsen
I april sendte advokat Brynjar Meling norske myndigheter 29 konkrete spørsmål i saken. Noe svar har han aldri fått.
— Spørsmålene har vi videresendt til Kripos, sier politietterforsker Knut Vidar Vittersø ved Larvik politistasjon.
På norsk side er det Larvik som formelt har saken.
— Men vi har ikke noen egen etterforskning og må forholde oss til Kripos og Interpol. Den thailandske etterforskningen har vi ingen kunnskap om, sier Vittersø.
Kripos har ikke besvart Dagbladets henvendelse.
— Jeg har forståelse for de pårørendes frustrasjon. Det er klart de er fortvilet over at saken ikke er blitt løst på disse to åra. Men det blir feil å skylde på norske politimyndigheter, sier Vittersø.
Utenriksdepartementet har heller ikke besvart advokatens brev og purringene på dette. Departementet er av Dagbladet gjort kjent med de pårørendes kritikk av norske myndigheter, men vil ifølge pressekontakt Marte Lerberg Kopstad avvente å svare på den.
























Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen