FN-skepsis etter Barack Obamas tale på klimamøtet i New York.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
SKEPTISK: Yvo de Boer, Lederen for FNs klimakonvensjon (UNFCCC), roser Kina - men er skeptisk til USAs klimaløfter. Foto: AFP PHOTO / Yoshikazu TSUNO / Scanpix
STORE LØFTER: Kinas president Hu Jintao lovet å prioritere kampen mot klimaendringer under sin tale i New York tirsdag. Kinas innsats regnes som svært viktig dersom man skal komme fram til en god klimaavtale i København i desember. Foto: REUTERS / Mike Segar / SCANPIX
- Det er på tide å handle. Mangel på enighet vil være økonomisk korttenkt og dessuten politisk uklokt, sa Ki-moon.
I den anledning var det knyttet stor spenning til hva Barack Obama og Hu Jintao, presidentene i stormaktene og klimaverstingene USA og Kina, ville si på møtet. Obamas tale var hans første fra FNs talerstol.
Forbehold
Selv om Obama også tok kraftige forbehold, markerte talen en markant overgang fra budskapet til Obamas forgjenger George W. Bush, skriver New York Times
- Vi har vært for trege med å anerkjenne størrelsen på klimatrusselen. Det gjelder også mitt eget land, sa Obama, som i motsetning til forgjengeren var åpen om at klimaforandringene er menneskeskapte.
Likevel var Obama nøye med å presisere at verdens økonomier fortsatt er rammet av en verdensomspennende resesjon.
- Derfor vil vi alle møte motstand på hjemmebane, mens vi prøver å løse klimaproblemene, sa presidenten.
USA har nektet å anerkjenne Kyoto-avtalen fra 1997, da denne ikke omfatter Kina og andre land som på det tidspunktet ble anerkjent som utviklingsland.
Men Hu Jintao kom nå med konkrete løfter om hva den blomstrende industrinasjonen vil gjøre for å stanse klimatrusselen.
Jintao lovte at Kina vil øke satsingen på klimavennlig teknologi, stanse avskoging og innen 2020 få 15 prosent av sitt energibehov dekket av fornybare energikilder, ifølge BBC.
Roste Kina
Høytstående kilder sier til New York Times at det vil bli langt lettere for Obama å kunne realisere sine visjoner i klimapolitikken, om land som Kina, Brasil og Indonesia også senker sine utslipp.
Kina og USA står ifølge NTB hver for omkring 20 prosent av utslippene fra kull, naturgass og olje. EU står samlet for 14 prosent, mens Russland og India hver er ansvarlige for omkring fem prosent av utslippene.
Kina gikk i fjor forbi USA som verdens største kilde til utslipp av klimagasser.
- Det store usikkerhetsmomentet er USA. Holder Kina sine løfter, vil de være et foregangsland i klimakampen, sier FNs klimaansvarlig Yvo de Boer til nyhetsbyrået AP.

TORGEIR KROKFJORD

Tips:


















