Vikinger og fangstfolk har vært der - nå kommer oljeindustrien. Nettmøte med med Polarinstituttets direktør, Jan-Gunnar Winther, i dag. Send inn spørsmål nå!

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
OLJE UTENFOR KYSTEN? De neste tre årene skal staten, forskningsmiljøene og oljenæringen bruke store ressurser for å kartlegge havet utenfor Jan Mayen. Foto: TRULS BREKKE

OLJE UTENFOR KYSTEN? De neste tre årene skal staten, forskningsmiljøene og oljenæringen bruke store ressurser for å kartlegge havet utenfor Jan Mayen.
Foto: TRULS BREKKE

STILLER I NETTMØTE: Direktør ved Polarinstituttet Jan-Gunnar Winther svarer deg 10.30.  Foto: Jan-Morten Bjørnbakk / SCANPIX

STILLER I NETTMØTE: Direktør ved Polarinstituttet Jan-Gunnar Winther svarer deg 10.30. Foto: Jan-Morten Bjørnbakk / SCANPIX

I dag reiser Olje- og Energiminister Terje Riis-Johansen til Jan Mayen for å markere starten på et mulig nytt oljeeventyr.

Samtidig har området noen av verdens viktigste fuglefjell og en sårbar natur. Blant de største bestandene er Alkekonge, polarlomvi og havhest.

Direktør ved Polarinstituttet Jan-Gunnar Winther håper forskningen de neste årene kan bidra til at vi får vite mer om vulkanøya i Arktis, som ligger rundt 850 kilometer nordvest for Lofoten i Nordland og 550 kilometer øst for Island.

I dag svarer han leserne på hva forskningsmiljøet allerede vet om Jan Mayen. Send inn spørsmål i boksen under.


Send inn spørsmål til nettmøtet her!

Nettmøtet er avsluttet. Les svarene fra Jan-Gunnar Winther nedenfor.

Bouvetøya?
    Hvis det kan være olje utafor Jan Mayen, som ligger på den atlantiske midthavsryggen, betyr det da at det også kan være olje utafor Bouvetøya?
    Innsendt av: Torger Kielland
Såvidt jeg vet har man ikke data rundt Bouvetøya til å si noe som helst sikkert om det.

Jan-Gunnar Winther
 

Olje ved midthavsryggen?
    Ligger ikke Jan Mayen på den atlantiske midthavsryggen? Hvordan har det seg at det kan være olje der?
    Innsendt av: Torger Kielland
Geologene er ikke sikre på om olje kan finnes, men Jan Mayen omtales som et "mikrokontinent" som ligger litt forskjøvet fra selve den midtatlantiske rygg. Det er derfor ikke utelukket at den geologiske historien er slik at oljeforekomster kan eksistere rundt Jan Mayen.

Jan-Gunnar Winther
 

Kostnader, freding og slik
    Utbygging kontra freding

    På Jan Mayen er det første man må bygge en ny havn. Har noen tenkt på hvor? På vestsiden av øya, i Kvalrossbukta, er en av de mulige plassene. Hvordan rimer dette med fredning av alt unntatt "ei smal stripe" på østsiden? Det å bygge en vintervei hit er vel heller ikke akkurat lett. Er det noen nye estimater på hva det ville koste å lage en havn på JM?

    Ved utbygging av stasjoner på JM vil man trenge store mengder sand til betong, og å finne kvalitetssand er fryktelig vanskelig.

    Er det noen oversikt over hvor man må grave for å finne brukbare mengder sand brukbar for betong på JM?

    Jeg har ikke fulgt så mye med de siste årene, hvordan ligger staten an ifht nybygg av den midlertidige stasjonen fra 1959 som bare skulle stå der i 10 år?

    Er det noen flere tanker ang. evt. radar midt på øya (Rudolftoppen) - det var snakk om det for noen år siden, og ville også fordre store inngrep.

    http://www.olemartin.no/janmayen/
    Innsendt av: Ole Martin Pedersen
Du kjenner åpenbart Jan Mayen mye bedre enn meg så jeg kan bare delvis svare på dine spørsmål. Men når det gjelder den foreslåtte verneplanen så unntar man nettopp "stripa" på østsiden hvor man i dag har stasjone og flystripa og landingsområdet rundt Kvalrossbukta. Så det forholdet er ivaretatt. Resten av spørsmålene dine kan jeg dessverre ikke svare på. Hvis du ønsker å følge det opp, foreslår jeg at du tar kontakt med Fylkesmannen i Nordland.

Jan-Gunnar Winther
 

Oljeleting i nærområdet
    Hei Jan! Tror du det blir oljeleting i området rundt Jan Mayen i nær framtid?, la oss si 10-15 år fra nå.
    Innsendt av: Jan Hjartøy 8622 Mo i rana
Umulig å si. Først avhenger det om det finnes drivverdige forekomster, noe som vi ikke vet før det er gjort mer seismikk og prøveboringer i området. Det kan vise seg at området ikke er drivverdig, svaret på det får vi sannsynligvis om noen år.

Jan-Gunnar Winther
 

Konsekvens mellom ord og handling mht. reising til Arktis/Antarktis
    Hvordan bidrar du til miljøet ved å reise til Antarktis og rundt omkring, når du ikke forsker eller bidrar til logistikk etc. på annet vis?

    Det er pussig at alle som er "litt oppe i systemet" på død og liv på "ut og se det med egne øyne", ref. bildet over hvor Stoltenberg og Barroso skal guides rundt, samt tidligere oppslag om Ban Ki-Moon etc.

    Det er jo ikke akkurat øko-turisme som gjelder for slike travle gutter (for det er svært få kvinner man ser på slike bilder), men fly og helikopter. Selvsagt kan man si at politikken som vedtas langt oppveier "footprint" fra slike egotripper, men signalet det gir til verden rundt er "gjør som vi sier, ikke som vi gjør".

    Noen kommentarer på hvordan du og andre topper innen forskning, miljø og politikk kan fremstå som mer troverdige på dette? Kan du forklare at dere ikke bare skaffer dere fine gratisturer (for skattebetalernes penger), men faktisk har en god begrunnelse for hver eneste tur dere foretar? Det ville være fornuftig om du og andre kunne rettferdiggjøre dette overfor andre som observerer at dere er på tur, men ikke ser nytteverdien på kort eller lang sikt.

    Som kjent er det mange mennesker der ute som fornekter klimakrisa, og slik opptreden fra deg og andre bidrar ikke til å overbevise dem om at det er et problem, fordi det ikke er konsekvens mellom ord og handling.
    Innsendt av: En som vil slippe å føle seg misunnelig og irritert
Jeg forstår godt at informasjonen som kommer gjennom media kan gi et inntrykk som du beskriver. Når jeg reiser med beslutningstaker og politikere til polarområdene er det for å gi dem oppdatert informasjon om situasjonen, spesielt når det gjelder klimaendringer. Det er tydelig for meg at de store klimaendringene som nå skjer i polarområdene gir et sterkt inntrykk og blir benyttet i politikkutforming senere. Vi er veldig bevisst på at slike reiser har sin berettigelse og jeg forsøker å etterlate meg et så lite footprint som mulig. Det er en vanskelig balansegang for jeg har også et ansvar for å formidle kunnskap til samfunnet generelt og til beslutningstakerne spesielt. Det medfører nødvendigvis en del reising.

Jan-Gunnar Winther
 

Hvorfor haster det sånn?
    Først Lofoten, nå Svalbard...hvorfor er det slikt hastverk med å komme i gang med oljeboringen? Det er jo ikke som om den forsvinner om man venter i noen tiår. Kanskje kommende generasjoner også har bruk for olje, og ikke bare fond.
    Innsendt av: Kim
Det er et politisk spørsmål. Polarinstituttets rolle som fagetat er å framskaffe den best mulige miljøkunnskapen og gi råd til politikerne basert på forskning og overvåking.

Jan-Gunnar Winther
 

kultur minner
    Jan Mayen har tidligere vert viktig i fangst historien, og har noen kultur minner i denne forbinnelse, Polar instituttet har i lang tid vært gansk A4\ strenge i henhold til værn av dette.
    Hvordan vil fremtidig Olje utvinning påvirke disse??
    Innsendt av: mathias
Ansvaret for kulturminnene på Jan Mayen, ivaretas av Riksantikvaren. Direktoratet for naturforvaltning (DN) har tilrådet opprettelsen av et naturreservat for Jan Mayen, inklusiv 12 nautisk mil rundt øya. Miljøverndepartementet vil sende ut et forslag om etablering av naturreservat basert på denne tilrådingen. Forslaget fra DN sikrer at kulturminnene ikke berøres av en eventuell økt aktivitet på øya.

Jan-Gunnar Winther
 

isbjornolje
    kan vi utvinne olje fra isbjorn?

    sa slipper vi a vente pa effekten av oljeboring rundt jan mayen og lofoten, sa far vi alle erfare i vare liv hva vi har odelgt for vare barn og barnebarn - mens vi lever.

    trodde vi var verdens rikeste land? ma vi ha i pose og sekk opp til orene? vi er feite nok, og vi dor av det. hvor mange egg kan vi spise om dagen?

    kan vi sende regjeringen til lofoten og jan mayen i desember, for a se hva som skjer, og ta en nasjonal avstemning deretter? vet de larde at 80% av brutto nasjonalprodukt kom fra lofoten i ar 1500?

    igjen, hvor mye trenger vi? kanskje vi bor rydde opp olso forst for vi odelegger den vakreste oygruppe i verden (per national geographic) samt svalbard og jan mayen i et jafs.

    jeg er sardeles skuffet. trpdde vi levde i et opplyst demokrati, vi mangler opplysthet, vi har alt for mange politikere som er utdannet, og som aldri har jobbet en dag i sitt liv, det er det som er problemet. jonas.
    Innsendt av: jonas arket
Dine spørsmål er politiske og må besvares av politikere. Polarinstituttets rolle som fagetat er å framskaffe den best mulige miljøkunnskapen og gi råd til politikerne basert på forskning og overvåking. Polarinstituttets rolle når det gjelder Jan Mayen vil i første rekke være knyttet til studier av sjøfugl.

Jan-Gunnar Winther
 

Hva med fugle- og dyrelivet?
    Den dagen det er tomt for olje kommer Jan Mayen til å bli et nytt Grytviken - et flaut vitnesbyrd på nordmenns natur-rovdrift. Her må et naturreservat på plass, og det må respekteres.

    Er det utredet hvilke konsekvenser en eventuell petroleumsvirksomhet vil ha ha på fuglelivet på Jan Mayen? Hvilke arter er spesielt sårbare?
    Innsendt av: Joakim
Jan Mayen har store kolonier av sjøfugl, i størrelsesorden 3-400 000 individer. De mest tallrike artene er havhest, polarlomvi og alkekonge. Det er ikke utført noen konsekvensanalyse av dette per dags dato, men flere faginstanser påpeker at det er uhyre viktig å igangsette overvåkingsprogram på sjøfugl på Jan Mayen raskt, nettopp for å vite nåsituasjonen og dermed kunne analysere risiko ved petroleumsvirksomhet. Et tilsvarende overvåkingsprogram på sjøfugl har vi f eks på Bjørnøya.

Jan-Gunnar Winther
 

Administrasjon?
    Kan dette få konsekvenser for Jan Mayens status? I dag administreres den av Fylkesmannen i Nordland. Trur du dette også vil være tilfelle i framtida?
    Innsendt av: Torger Kielland
Det er vanskelig å svare på, men man kan ikke utelukke at en aktivitet ved Jan Mayen fører til en mer "sentralisert" administrasjon av øya. At forvaltningsansvaret i dag ligger hos Fylkesmannen i Nordland er historisk og praktisk betinget.

Jan-Gunnar Winther
 

Olje i vulkansk sjøbunn
    Hei, vet du hva som er bakgrunnen for tanken om at "ny" sjøbunn ved midthavsryggen nær Jan Mayen kan inneholde olje. Jeg har fått inntrykk av oljenæringen gjennom media at det aktuelle skal være av en alder som ved Norskehavet. Er det gjort seismiske undersøkelser der (utenom russiske forsøk), eller kanskje til og med boring?
    Innsendt av: P. Geolog
Det store uavklarte spørsmålet er om det er olje i bergartene ved Jan Mayen. Dette vet geologene i øyeblikket ikke noe om. Norge har utført seismikk, men der av eldre dato og 2D. Oljedirektoratet ønsker å prøvebore nettopp for å se om det kan være oljebærende lag eller om de vulkanske bergartene har umuliggjort dette. Island har utført mer seismikk enn Norge på sin del av sokkelen sør for Jan Mayen

Jan-Gunnar Winther
 

Hvem eier øya?
    Jeg ser at denne øya ligger veldig nært både Island og Grønland. Er den norsk? I så fall, er den en del av kontinentalsokkelen?
    Det står i artikkelen at Island har rett på vestsiden av øya, hva skjer om Island finner et oljefelt som også strekker seg over på norsk side?
    Innsendt av: Nysgjerrig
Jan Mayen har vært norsk siden 1930. En avtale fra 1981 delte Jan Mayen-ryggen mellom Norge og Island, og Island har åpnet for olje- og gassvirksomhet på sin side av den norske øya. En avtale mellom Island og Norge regulerer oljefelt som ligger på begge sidene av grensen hvor begge parter nyter fordeler av en slik situasjon.

Jan-Gunnar Winther
 

Ryper
    Heisan! Finnes det "Svalbardryper" på Jan Mayen?
    Innsendt av: Robert, Tromsø
Svalbardrypa finnes ikke på Jan Mayen, men en sjelden gjest der er fjellrypa.

Jan-Gunnar Winther
 

Hmmmm.....
    Vil virkelig polar instituttet bli assosiert med olje utvinning i sårbare områder? Det virker for meg som de allerede har gjort seg upopulære nok fra før av (Svalbard politikken), om de ikke skal gjøre seg upopulære blant miljø forkjempere, fiskere og hval fangere.
    Innsendt av: Mathias
Norsk Polarinstitutt er et direktorat under Miljøverndepartementet og er blant annet tillagt oppgaver for å samle miljøkunnskap i polarområdene som skal danne basis for politiske beslutninger. Når det gjelder Jan Mayen finnes store miljømessige kunnskapshull, ikke minst når det gjelder sjøfugl. Polarinstiuttet vil bidra til at den miljømessige kunnskapen er best mulig før man tar politiske beslutninger som gjøres i et helhetsperspektiv, dvs man tar hensyn til ulike sektorer som miljø, fiskeri og olje. En slik rolle har vi også i helhetlig forvaltningsplan for Barentshavet og havområdene utenfor Lofoten.

Jan-Gunnar Winther
 

Seismisk Aktivitet
    Hei!
    Jan Mayen er jo som kjent et ganske seismisk aktivt område der de Nord-Amerikanske og EurAsiatiske kontinentalplatene møtes, med de siste utbrudd fra Beerenberg så sent som i 1970/71 og 1985.
    Vil ikke dette medføre utfordringer for oljeboring og basevirksomhet som er mer enn vi kan hanskes med, og utgjør ikke dette en enda større risiko for utslipp og uønskede hendelser
    Innsendt av: Øystein
I risikoanalysene som nå treng som en del av prosessen videre, må jordskjelvaktivitet inngå som en faktor, både for operasjoner til havs og installasjoner på land. Statistisk sett inntrer store (da er utbruddet i 1985 definert som et lite utbrudd) hvert 80ende år på Jan Mayen. Siste store utbrudd var i 1970. Jordskjelv langs den midtatlantiske rygg, og til en viss grad lavastrømmer fra et stort utbrudd fra Beerenberg, representerer en risiko. Men jeg kan ikke kvantifisere denne noe mer presist per dags dato.

Jan-Gunnar Winther
 

Skrolsvik fort
    Hei Jan Gunnar
    Litt utenom tema, men var ikke du i militæret ved Skrolsvik fort?
    Innsendt av: Svein Johansen
Jo, det stemmer at jeg tjenestegjorde i kystartilleriet på Skrolsvik fort uten at det betyr noe for denne saken :-)

Jan-Gunnar Winther
 


    Vil dette føre til meire eller mindre trafikk på Jan Mayen i form av privat personell?
    Innsendt av: Kåre Bordell
En økning av aktiviteten i offentlig regi vil øke oppmerksomheten på Jan Mayen, og det må derfor også påregnes en økt interesse fra privatpersoner.

Jan-Gunnar Winther