G20-møtet åpnet med velkomstseremoni - og demonstrasjoner.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
DEMONSTRANTER: Flere tusen demonstranter viste hva de mente om møtet. Foto: AP Photo/Carolyn Kaster/Scanpix
FRA TYSKLAND: Tysklands forbundskansler Angela Merkel tas i mot av den amerikanske presidentfruen. Foto: EPA/MATTHEW CAVANAUGH
VINKER TIL FOTOGRAFEN: Frankrikes president Nicolas Sarkozy poserer sammen med Barack Obama, Sarkozys kone Carla Bruni Sarkozy og Michell Obama.
TÅREGASS OG PLASTKULER: Politiet tok i bruk tåregass og plastkuler for å spre en mindre gruppe demonstranter som knuste vinduer og kastet stein forut for toppmøtet. Foto: REUTERS/Carlos Barria
Fakta om G20
* G20 driver uten et permanent sekretariat eller fast stab. Møteledelsen roterer mellom medlemmene på årlig basis.
* Til sammen representerer de 20 medlemmene 85—90 prosent av verdens bruttonasjonalprodukt (BNP), 80 prosent av verdens utenrikshandel og to tredeler av verdens befolkning.
* De 20 medlemmene er: Argentina, Australia, Brasil, Canada, Frankrike, India, Indonesia, Italia, Japan, Kina, Mexico, Russland, Saudi-Arabia, Storbritannia, Sør-Afrika, Sør-Korea, Tyrkia, Tyskland, USA og EU. I tillegg er Det internasjonale pengefondet (IMF) og Verdensbanken representert på møtene.
(NTB)
Se større kart Pittsburgh
President Barack Obama ønsket sine gjester fra verdens 20 mektigste land velkommen til elegant gallamiddag da han åpnet toppmøtet torsdag kveld.
I timene før hadde sinte demonstranter vist hva de mener om møtet. Politiet tok i bruk gummikuler og tåregass for å stagge en mindre gruppe som brøt ut av en større demonstrasjon og knuste vinduer og kastet stein.
Før møtet var det klare motsetninger mellom USA og enkelte europeiske land når det gjelder bonusene.
Særlig Frankrike og Tyskland ønsket strengere begrensninger på hvor store bonusene kan være. De mener skyhøye bonuser stimulerer til risikovirksomhet i finansmarkedet.
USA på sin side mener det ikke er offentlige myndigheters jobb å fastsette lønninger og strittet derfor imot.
- Vi er faktisk ganske nær. Vi vil gjerne ha sterke regler for å begrense risiko, sa USAs finansminister Timothy Geithner og fikk tilslutning fra Sveriges statsminister Fredrik Reinfeldt, som er i Pittsburgh i egenskap av EUs formannskap.
Reinfeldt sa at europeerne er bekymret over tendensen til at bankene gjenopptar sin gamle risikoatferd nå som finanskrisen er i ferd med å gå over.
Derimot er det uenighet mellom Europa og utviklingslandene når det gjelder et annet sentralt tema på møtet, nemlig reformer i Det internasjonale pengefondet IMF.
Allerede før topplederne satte seg ned til middag, fløy gnistene da en medarbeider av Brasils president Lula da Silva kritiserte de europeiske landene for å motsette seg å gi større stemmeandel til de framvoksende økonomiene.
Brasil, Kina og andre er opptatt av å få framgang på temaet i Pittsburgh slik at en reform kan legges fram på IMFs årsmøte i oktober.
(NTB)




















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen