Sponsorkonge om Norges nye stjerne.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
AVGJORDE FINALEN: Dette vil Ole Gunnar Solskjær alltid huskes for, scoringen som sikret Manchester United seieren i Champions League-finalen i 1999. Foto: Dan Chung/REUTERS
GULLKANTET TALENT: Magnus Carlsen kan tjene opptil 20 millioner bare de neste to årene. Faksimile: Dagbladet
SPONSORKONGE: Hekkeløper Christina Vukicevic er allerede inne i stallen til Jacob Lund og Dnb Nor-konsernet. Foto: Cornelius Poppe / SCANPIX
FAKTA
• Født i Tønsberg 30. november 1990, og nå bosatt i Bærum.
• Som 13-åring ble han verdens yngste stormester på det aktuelle tidspunktet, og den tredje yngste stormesteren gjennom tidene.
• I februar 2007 gikk Carlsen for første gang til topps på den uoffisielle rangeringslisten over verdens beste sjakkspillere.
• Senere samme år tapte han knepent i første runde i kandidatkampene om VM-tittelen.
• Magnus Carlsen sikret torsdag seieren i storturneringen Nanjing Pearl Spring i Kina.
Kilder: Wikipedia, Store norske leksikon, NTB
Den norske tenåringen tjente 670 000 kroner på bragden i Kina og inntektene de to neste årene anslås til mellom 16 og 18 millioner kroner i dagens Dagbladet.
Stor som Solskjær
Sponsorsjef Espen Agdestein i Magnuschess AS sier til Dagbladet at innsatsen i Nanjing Pearl Spring har gitt fantastisk god drahjelp.
- Jeg har merket at interessen har økt den siste tida, sier Agdestein.
Det inntrykket bekreftes av Jacob Lund, sponsorsjef i Dnb Nor-konsernet. Han er kåret til den mektigste kommersielle aktøren på det norske markedet.
- Hvis han fortsetter som han turer fram nå, så kommer Magnus til å bli det hotteste navnet Norge har produsert i idretten. Magnus kommer til å overgå Ole Gunnar Solskjær, sjakk er stort internasjonalt, sier Lund til Dagbladet.
Sponsorsjefen er blant dem som regner sjakk som sport.
- Internasjonalt er det vanvittig oppmerksomhet rundt sjakk. Det er et spill som har det viktigste i idretten i seg, det er både fokus og konsentrasjon, sier Lund.
Lunsj med Kasparov
Han har allerede vært truffet Carlsen-teamet, den unge sjakkspilleren og trenerberømtheten Garry Kasparov.
- Jeg hadde en samtale med han og Kasparov over lunsj, det var en spennende samtale, sier Lund.
Det er ingen forhandlinger om at DnB Nor er på vei inn for å sponse stormesteren, men Lund synes det var så interessant at nytt møte er avtalt.
- Vi vil lytte og lære, finne ut hvordan de tenker. Vi har ikke bestemt oss for noe samarbeid, men vi har bestemt oss for å ha et møte.
Han og arbeidsgiveren er allerede tungt inne på sponsorsida i norsk idrett, via mange grener og en rekke store norske idrettsstjerner.
- Magnus er kommet på et nivå som gjør at han kan bli en kanon norsk profil, sier Lund.
Liten inntekt, stor formue
Carlsens firma Magnuschess gjør det bra allerede, i fjor tikket det inn 2,5 millioner på inntektssida. Det var en økning på 700 000 kroner fra året før.
Selv står 18-åringen oppført med en beskjeden inntekt på 73 202 kroner i skattelista. Formuen var på 900 000 kroner.
- Fokuset vårt er å få inn nok til at han kan konsentrere seg om å bli verdens beste sjakkspiller, og slippe å tenke på økonomien, sier sponsoransvarlig Agdestein.

















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen