Ser ut til å smitte lettere fra menneske til gris enn først antatt.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Se større kart Levanger
(Dagbladet): Det er sterk mistanke om at tre nye svinebesetninger i Nord-Trøndelag er smittet av svineinfluensa, melder Mattilsynet på sine nettsider.
Det er nye analyseresultater som er grunnlaget for mistanken. Fem besetninger er dermed smittet. Alle ligger i samme område mellom Stjørdal og Levanger i fylket.
- Resultatene viser at smitten trolig ikke er begrenset til de to første påvisningene. Det kan virke som om smitteveien fra menneske til gris er mer vesentlig enn for andre dyresykdommer. Mattilsynet revurderer derfor tidligere strategi for bekjempelse av sykdommen, sier regiondirektør Bjørn Røthe Knudtsen i Mattilsynet.
Svineinfluensaviruset ser ut til å smitte lettere fra menneske til gris enn først antatt, skriver tilsynet.
De velger derfor å avvente ytterligere bruk av avlivning. Det blir heller ikke opprettet bekjempelsessoner rundt de positive besetningene i første omgangs, skriver tilsynet.
Mattilsynet vil nå undersøke om besetninger i andre deler av landet også er smittet.
Det er naturlig å konsentrere seg om områder der det er tett konsentrasjon av gris, og besetninger der røktere har vært syke eller fått påvist influensa.
- I tillegg til det området som allerede er rammet, innebærer dette at vi også må undersøke besetninger i andre landsdeler hvor det er mange svinebønder, sier Røthe Knudtsen.
DB.no kommer med mer.
























Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen