For å få ned tallet på asylsøkere.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Rask uttransportering er viktig for å få ned asylstrømmen, mener justisminister Knut Storberget (Ap).
Både Norge, Danmark og Finland opplevde en økning i antall asylsøkere første halvår i år, viser nye tall fra FN. Sverige strammet inn i asylpolitikken sin i fjor, og opplevde en nedgang i første halvår i år.
- Det viser hvor viktig og riktig det er at man strammer inn i politikken for hvem som får lov til å bli, sier Storberget til NRK.
- Det er én forklaring på at asylstrømmen gikk ned, og det er at Sverige strammet inn sin politikk overfor irakere i fjor. De gjorde det vanskeligere å få asyl og startet med tvangsreturer, sier Hanne Mathisen hos FNs høykommissær for flyktninger (UNHCR).
I 2008 sendte Politiets utlendingsenhet (PU) 3000 personer som oppholdt seg ulovlig i Norge, ut av landet. Ved utgangen av august i år hadde PU uttransportert 2600 personer.
- Politiets utlendingsenhet bidrar til kriminalitetsbekjempelsen gjennom å prioritere og sende ut personer som begår kriminalitet. Av alle uttransporterte er 800 personer sendt ut av landet etter å ha blitt utvist eller bortvist som følge av lovbrudd i Norge. Mange av disse er dømt for grov kriminalitet, sa sjef for PU, Ingrid Wirum, da tallene ble lagt fram i september.
(NTB)



















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen