Dommeravhør i saker som ikke er med i tiltalen, vil likevel bli spilt av under rettssaken.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Værmelding for Ski

I dag I morgen Mandag Tirsdag
Sol23°Sol26°Skyet20°Halvskyet13°

Minst fire dommeravhør i saker som ikke er med i tiltalen, vil likevel bli spilt av under rettssaken mot bergenseren som er tiltalt i «lommemann»-saken.


Både statsadvokat Per Egil Volledal og forsvarer Gunhild Lærum ønsker å føre bevis om henlagte saker, skriver Bergens Tidende.

Forsvareren fordi hun mener at enkelte av sakene kan dokumentere at det finnes andre gjerningsmenn.

Statsadvokaten fordi han har tatt forbehold om at han vil kreve forvaringsdom, og da kan foreldede saker ha betydning for dommerens vurdering av gjentakelsesfaren.

Mer enn fem måneder er satt av til saken som starter i Follo tingrett mandag 2. november. Først da blir det avklart om dommeren vil tillatte bevisførsel som strekker seg ut over tiltalen.

De første to rettsdagene vil gå med til innledningsforedrag og tiltaltes forklaring. Disse første dagene vil han ikke forklare seg om de enkelte postene i tiltalen, men gi en generell forklaring om sin bakgrunn og saken.

Deretter skal postene i tiltalen behandles en etter en, gjennom de neste fire og en halv månedene. 30 av guttene som er omfattet av tiltalen må møte i retten og avgi forklaring. Resten er fortsatt under 16 år, og det vil derfor bli avspilt video av dommeravhør av disse guttene.

Trolig er det mer enn 100 vitner som skal gi forklaring i løpet av rettssaken.

(NTB)

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips