Sexolog slakter Røe Isaksens utspill om sex i skolen.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
VIRKELIGHETSFJERNT: Arbeiderpartiets Marianne Aasen mener Torbjørn Røe Isaksens utspill er virkelighetsfjernt og vitner om klassisk Høyre-tankegang. Foto: Jacques Hvistendahl
UREFLEKTERT: Sexolog og overlege Haakon Aars mener Høyres Torbjørn Røe Isaksen er ureflektert om sex. Foto: Torbjørn Rønning/Dagbladet
- For min egen del var ikke skolen avgjørende, sier Torbjørn Røe Isaksen til Dagbladet.
- Forskrekket
Nå møter Røe Isaksen, som også satt i Karita Bekkemellems mannspanel, kraftig motbør fra en rekke hold.
- Jeg er forskrekket. Dette er lite reflektert av en så profilert politiker. Jeg blir helt matt over at en mann uttaler seg så sleivete som han gjør, sier sexolog og overlege Haakon Aars ved Aker Universitetssykehus til Dagbladet.
- Det har vist seg gang på gang at det ikke er nok å snakke med venner og familie om seksualitet og sex. Det ser jeg daglig i forhold til mennesker som sliter med seksuelle problemer, anoreksi, overgrep og seksuell orientering, sier sexolog og overlege Haakon Aars til Dagbladet og legger til:
- Vi vet at en styrking av seksualundervisningen vil styrke den enkeltes identitet. Blant annet vil det hjelpe unge som er usikre på sin egen legning.
- Skremmende
Også blant de rødgrønne har Røe Isaksens utspill satt sinnene i kok.
- Det er skremmende at en tidligere ungdomspolitiker ikke har fattet poenget med å bedre seksualundervisningen, skriver SU-leder Mali Steiro Tronsmoen i et blogginnlegg mot Røe Isaksens utspill i Dagbladet.
- Røe Isaksen bør ha fått med seg at uønskede graviditeter, seksuelle overgrep og trakassering også er problemer som har gått igjen, og som det bør være et samfunnsmessig ansvar å prøve å bekjempe, sier SU-lederen til Dagbladet.
Provoserer
Arbeiderpartiets Marianne Aasen er provosert over at Røe Isaksen i et blogginnlegg og til Dagbladet sier at «Mennesker har hatt sex i alle tider, uten hjelp fra sosialdemokratiet»
Særlig går Røe Isaksen løs på Aasens uttalelse til VG om at «det ikke er nok å overlate seksualundervisningen til foreldre eller selvstudier på nettet. Her har skolen en viktig oppgave. Skolene må sørge for å dyrke fram lærere som tør og evner å gi elevene en skikkelig seksualundervisning og prevensjonsveiledning».
- At Røe-Isaksen tar så lett på det, sier mye om Høyre, sier Aasen til Dagbladet.
- For lettvint
Aasen mener de fleste foreldre synes det er vanskelig å snakke med ungene om sex og seksualitet.
- Det blir for lettvint å lene seg på familien. Det er jo fantastisk for unger som har så perfekte foreldre at de kan prate om sex. De fleste vet at det ikke er så lett å snakke med foreldrene om. Det er arrogant av Røe-Isaksen, særlig for de som har trøbbel med egen seksualitet, er usikker på sin egen seksuelle legning eller for de som har opplevd overgrep, sier hun.
Hun avviser at hun har mistillit til foreldre, slik Røe Isaksen hevder.
- Det er virkelighetsfjernt av Røe Isaksen og klassisk Høyre-tankegang å mene dette. Hva med kosthold og trening, skal vi overlate det til foreldrene også? Det er jo i de familien hvor dette ikke går så bra, at det er viktig at man tar det opp i skolen.
- Må beherske såpass
Aasen står fast på at de rødgrønne på stille tydeligere krav til lærerne om hva som forventes av seksualundervisningen i skolen.
- Jeg synes vi skal stille krav til lærer om at de skal beherske seksualundervisning, på lik linje med andre fag. Er lærerne gode pedagoger, greier de dette fint. Det Røe Isaksen beskriver høres ut som fra en annen tid. Det er ingen unnskyldning at en lærer blir flau av å snakke om slike ting, sier Aasen og legger til:
- Seksualitet handler også om å ikke tråkke over andre grenser og heller ikke la seg selv bli krenket. Det er punkter som bør med i seksualundervisningen.

VESLEMØY LODE

Tips:















