Skrinlegger planene om å selge.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Den amerikanske bilprodusenten General Motors (GM) har besluttet å beholde datterselskapet Opel.

Det går fram av en uttalelse fra GM tirsdag. Dermed skrinlegges planen om å selge Opel til det kanadiske selskapet Magna og dets russiske partner Sberbank.

Forhandlingene om Opel-salget har pågått i flere måneder. Årsaken til at GM nå likevel ønsker å beholde den europeiske bilprodusenten, skal blant annet være at GM har innsett Opels strategiske betydning.

Den amerikanske bilgiganten regner med at det vil koste rundt 3 milliarder euro å omstrukturere Opel.

- GM vil snart legge fram sin omstruktureringsplan for Tyskland og andre lands myndigheter og håper at den blir tatt godt imot, sier GM-sjef Fritz Henderson i en uttalelse.

Lederen for regjeringen i den tyske delstaten Hessen, Roland Koch, sier han reagerer med sjokk og sinne på GMs beslutning.

- I lys av de negative erfaringene fra de siste årene med GMs næringslivsstrategi, er jeg veldig bekymret for framtiden til dette selskapet og dets arbeidsplasser, sier Koch.

(NTB)