Alt annet kan koste Liverpool 180 millioner.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
80 PROSENT FRISK? Fernando Torres har smerter i lysken, men spiller nok likevel mot Lyon. Her under oppvarmingen på Stade de Gerland i går. Foto: AFP/PHILIPPE DESMAZES

80 PROSENT FRISK? Fernando Torres har smerter i lysken, men spiller nok likevel mot Lyon. Her under oppvarmingen på Stade de Gerland i går. Foto: AFP/PHILIPPE DESMAZES

CHAMPIONS LEAGUE I KVELD:

Gruppe E: Fiorentina (Italia) — Debrecen (Ungarn), Lyon (Frankrike) — Liverpool (England).
Gruppe F: Rubin (Russland) — Barcelona (Spania) 18.30, Dinamo Kiev (Ukraina) — Inter (Italia).
Gruppe G: Sevilla (Spania) — Stuttgart (Tyskland), Unirea Urziceni (Romania) — Rangers (Skottland).
Gruppe H: Arsenal (England) — Alkmaar (Nederland), Standard Liège (Belgia) — Olympiakos (Hellas).

TROLIGE LAG I LYON:

Lyon (4-3-3): Lloris - Reveillere, Cris, Toulalan, Cissokho - Pjanic, Makoun, Källström - Govou, Lisandro, Gomis.
Liverpool (4-2-3-1): Reina - Carragher, Agger, Kyrgiakos, Insua - Lucas, Mascherano - Kuyt, Ngog, Benayoun - Torres.
AVSLAPPET: Rafael Benitez ber folk ha tålmodighet med laget, som mangler en rekke spillere i kveld. Foto: AP/Laurent Cipriani

AVSLAPPET: Rafael Benitez ber folk ha tålmodighet med laget, som mangler en rekke spillere i kveld. Foto: AP/Laurent Cipriani

Er Rafa Benitez Liverpool-trener neste sommer?

 Ja
 Nei
Se resultatet
VANT FOR FEM SESONGER SIDEN: Her løfter Steven Gerrard og Benitez Champions League-trofeet i Istanbul. Foto: REUTERS/Dylan Martinez

VANT FOR FEM SESONGER SIDEN: Her løfter Steven Gerrard og Benitez Champions League-trofeet i Istanbul. Foto: REUTERS/Dylan Martinez

• Direkte kl. 20.45: Følg åtte kamper og diskuter utviklingen i studio

(Dagbladet.no): Liverpool er nest sist, med én seier på tre kamper i Champions League-gruppe E.

Med tap borte mot Lyon i kveld er Rafa Benitez' mannskap mest sannsynlig utslått.

Og sesongen blir virkelig helsvart, i ligaen er de tradisjonsrike helrøde allerede hektet av med fem tap og nipoengsluke til serieleder Chelsea.

Dirk Kuyt finner inspirasjon i at klubben har stått med ryggen mot veggen i Champions League før. Også da måtte Liverpool vinne i Sør-Frankrike, i Marseille i november 2007.

Mer vanskelig nå
Med 4-0 til Liverpool gikk resten av gruppespillet på skinner.

- Kanskje er det mer vanskelig nå, men situasjonene er mer eller mindre lik. Vi har en bra stall, og jeg tror det er godt nok, sier kantspiller Kuyt.

Også helgen før Marseille-kampen gikk Liverpool på et forsmedelig ligatap, mot Reading. Og som mot Fulham lørdag ble nøkkelspillere tatt av banen - i påvente av europaeventyret noen dager seinere.

- Vi har slått Marseille, Real Madrid, Barcelona og Inter Milan på bortebane de siste årene. Vi har ingenting å frykte. Folk har kanskje avskrevet oss, men det betyr ingenting, sier Kuyt.

- De tre siste kampene må vinnes, og vi skal prøve å vinne hver eneste. Vi gir aldri opp.

Alternativet er ikke bare dystert for fans som drømmer om et nytt Champions League-trofé, en exit treffer en allerede slunken pengepung hardt.

180 millioner
The Independent har regnet ut at Liverpool kan gå glipp av nærmere 180 millioner i Uefa-penger på et tidlig farvel. I tillegg kommer tapte billettintekter og sponsorbonuser.

En Champions League-exit kan dessuten koste Benitez jobben. Han står allerede med tap i seks av de sju siste kampene, inkludert nederlag hjemme mot kveldens motstander Lyon.

- Vi var veldig skuffet over resultatet mot Lyon, vi jobbet hardt for å vinne men det skjedde ikke. Dette er en stor kamp for oss. Vi har spilt veldig bra borte i Europa, og ekstra bra i Frankrike, sier Kuyt til Liverpool Daily Post.

På gårdagens pressekonferanse var Benitez veldig lite lysten til å snakke om at han risikerer fyken. Han minner heller om supporternes støtte, slagordet er fortsatt «In Rafa we trust».

- Fansen har ikke vendt seg mot oss. De er smarte mennesker, de vet hvordan det sto til med klubben da jeg kom. De vet hvordan det står til nå, de vet at dette er den eneste veien, sier Benitez til nyhetsbyåret PA.

Så var det skadene, Steven Gerrard ble igjen i Liverpool. Fernando Torres er halvskadd og manageren er happy dersom Spania-spissen kan starte og leverer 80 prosent av det han kan.

Visekaptein og stopper Jamie Carragher kan bli brukt som høyreback i kveld, fordi Glen Johnson og andre alternativer er på skadelista.

- Det er viktig at alle klarer å se det store bildet. Jeg er sikker på at ting vil forandre seg i løpet av noen få uker, når vi har spillerne friske igjen. Når vi har alle storspillerne klar, vil alt forandre seg, sier Benitez.

Men er det for seint?