Mann i 20-årene også siktet for menneskehandel, flere voldtekter og seksuell omgang med mindreårig.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

(Dagbladet): 9. august 2009 startet Troms politidistrikt etterforskning av det de betegner som en alvorlig sedelighetssak, skriver Troms politidistrikt i en pressemelding.

Politiet mistenkte en mann i slutten av 20-årene for å ha vært hallik for en 18 år gammel jente. Politiet mener han også har forgrepet seg på den samme jenta.

Mannen, som tidligere er domfelt for å ha hatt samleie med en 12 år gammel jente, ble av den grunn pågrepet og har sittet varetektfengslet siden, opplyser politiet i Troms.

Over 100 vitner

Politiet fant det nødvendig å undersøke om siktede hadde utsatt flere jenter for overgrep, og om det kunne være flere gjerningsmenn involvert.

Troms politidistrikt fikk hjelp fra Kripos og sier de har brukt store ressurser på denne saken som. Over 100 vitner er avhørt og om lag 300 dokumenter er produsert.

Etterforskningen har så langt avdekket opplysninger som etter politiets oppfatning gir skjellig grunn til mistanke for følgende forhold mannen er siket for:

• Tre overtredelser av straffelovens § 192 som gjelder voldtekt.

• Én overtredelse av straffelovens § 196 som gjelder seksuell omgang med barn under 16 år.

• Én overtredesle av straffelovens § 202a som gjelder det å fremme andres prostitusjon.

• Én overtredesle av straffelovens § 224 som gjelder menneskehandel.

• Én overtredesle av straffelovens § 203a som gjelder det å skaffe seg seksuell omgang med en person under 18 år ved å yte vederlag.

• Én overtredesle av straffelovens § 202a som gjelder det å skaffe seg seksuell omgang med en person ved å yte vederlag.

Risikerer 21 års fengsel
Skulle mannen bli tiltalt og rettsforfulgt for disse forholdene, risikerer han opp til 21 års fengsel.

Til sammen tre kvinner, som alle er mellom 18 og 20 år, er fornærmede i saken. Kvinnene har fått oppnevnt hver sin bistandsadvokat. Etterforskningen har også medført at en annen mann i slutten 20-årene er siktet for medvirkning til voldtekt, opplyser Troms politidistrikt.

Siktede er i dag begjært varetektfengslet i ytterligere 8 uker. Begrunnelsen for begjæringen er at påtalemyndigheten mener at det foreligger fare for at siktede ellers vil begå nye straffbare handlinger.