Direktøren ved Folkehelseinstituttet reagerer på Dagbladets avsløringer om direktør-vaksinene.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
MEN IKKE AMBULANSESJÅFØRENE: På grunn av private helseplager fikk medlemmer av direktørstaben ved Ullevål universitetssykehus vaksiner. De skulle fått av fastlegen sin. Vaksinene var ment for ansatte i førstelinjetjeneste. Faksimile: Dagbladet

MEN IKKE AMBULANSESJÅFØRENE: På grunn av private helseplager fikk medlemmer av direktørstaben ved Ullevål universitetssykehus vaksiner. De skulle fått av fastlegen sin. Vaksinene var ment for ansatte i førstelinjetjeneste. Faksimile: Dagbladet

Riktig å vaksinere maktpersoner først?

 Ja
 Nei
Se resultatet
- JOBBER TETT SAMMEN: Det er avdelingssjef for ambulanseavdelingen Bjørn Karr sin forklaring på hvorfor fire medlemmer av direktørstaben ved Prehospital divisjon har fått vaksiner på grunn av sin egen helsesituasjon. Normalt skal slike vaksiner gis av fastlegen.
Foto: Nina Hansen /Dagbladet

- JOBBER TETT SAMMEN: Det er avdelingssjef for ambulanseavdelingen Bjørn Karr sin forklaring på hvorfor fire medlemmer av direktørstaben ved Prehospital divisjon har fått vaksiner på grunn av sin egen helsesituasjon. Normalt skal slike vaksiner gis av fastlegen. Foto: Nina Hansen /Dagbladet

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

    Se større kart Ullevål sykehus

    Om #SVINEINFLUENSA på twitter

    er en tjeneste der brukere kan poste små meldinger. Når det skjer noe i verden, skriver folk om det på Twitter, og det utnytter vi i journalistikken vår.

    Brukerne kan befinne seg fysisk tett på hendelsen, og har derfor ofte nøyaktige og ferske opplysninger om det som foregår.

    les mer
    SAMMENLIKNER MED DAGBLAD-SAK: Direktør ved Folkehelseinstituttet Geir Stene-Larsen mener medlemmene av direktørstaben har gjort det helsemyndighetene har advart mot, å snike i køen. Faksimile Dagbladet

    SAMMENLIKNER MED DAGBLAD-SAK: Direktør ved Folkehelseinstituttet Geir Stene-Larsen mener medlemmene av direktørstaben har gjort det helsemyndighetene har advart mot, å snike i køen. Faksimile Dagbladet

    (Dagbladet): Dagbladet avslørte i dag at flere medlemmer av direktørstaben ved Prehospital divisjon ved Ullevål universitetssykehus ble vaksinert med doser beregnet på ansatte i førstelinjetjeneste, som ambulansepersonell.

    Antallet doser var som ble levert ut i oktober svært begrenset og flere ambulansesjåfører Dagbladet har snakket med er fremdeles ikke vaksinert.

    - Svekker tilliten
    Direktør ved Folkehelseinstituttet Geir Stene-Larsen reagerer sterkt på opplysningene.

    - Slik skal det ikke fungere. De prioriteringene vi har sendt ut er bygget på faglige valg, sier Stene Larsen

    Flere ansatte har kontaktet Dagbladet og sagt de frykter at grupper som lettest får og mottar smitte, blant annet ambulansepersonell, er nedprioritert.

    - Hva har dette å si for omdømmet til helsevesenet?

    - Dette svekker sikkert tilliten til helsevesenet. De aller fleste sykehus har valgt å være lojale, men vi har hørt at det ikke gjelder alle. Det beklager vi, sier direktøren.

    28. oktober skrev Dagbladet at helsemyndighetene advarte folk mot å snike i vaksinekøene, fordi det ville hindre de som trengte det mest fra å få den. Dette, advarte myndighetene, kunne føre til dødsfall for folk i risikogruppene som blir stående uten vaksine når lagrene er tomme.

    - Denne situasjonen har jo denne samme type konsekvens. Noen går foran i køen og hindrer andre som har større behov for vaksinen og det kan få alvorlige konsekvenser.

    Forklarer med kollegialt forhold
    Avdelingssjef i ambulansetjenesten ved Prehospital divisjon på Ullevål Universitetssykehus, forklarer at vaksinene er delt i strid med retningslinjene med det nære forholdet kollegaene i mellom.

    - Når man sitter på samme gang med mennesker man jobber tett med 260 dager i året og deler matpakke med, og man får spørsmål om det er en vaksine til overs, så har man vel satt den, sier Bjørn Karr til Dagbladet.

    Etter å ha lest sine egne sitater i en epost sendt fra Dagbladet, ønsker Karr å fjerne denne uttalelsen. I en ny epost skriver han:

    «Når du da fortsetter å presse på om det er riktig å prioritere kronikere som har krav på vaksine via sin fastlege, gir jeg deg en titt inn i hverdagen.»


    Frykter smitte
    Stene-Larsen reagerer på at kollegiale forhold avgjør hvem som har fått vaksine og at disse har fått vaksiner myntet på ansatte som skal jobbe i førstelinjetjeneste. Han mener fastlegene er rett instans for dem som ikke er i risikogruppene h1 og h2.

    - Det er viktig at at helsepersonell som møter pasienter blir vaksinert, både fordi de lett smitter andre pasienter og fordi de lett blir smittet selv, Stene-Larsen.

    Han har tidligere reagert kraftig på at sykeshustopper kommer foran i køen. I oktober fortalte Romerike blad at flere blant personale  ved Ahus som ikke har mye pasientkontakt fikk tilbud om å bli vaksinert. Også ledelsen.

    - Dette er helt klar en feil prioritering av Ahus, sa Stene-Larsen til avisa.

    Ingen reaksjoner
    Denne gangen er vaksinene allerede gitt.

    Stene-Larsen ser ikke for seg at det vil komme noen reaksjoner mot de som har blitt forsynt av den svært begrensede mengden vaksiner som ble levert Prehospital divisjon.


    - Nei, vi har mer enn nok å gjøre med å sikre vaksinering av alle. Nå håper vi at alle følger våre anbefalinger framover.