Disse bildene skremmer Arbeidstilsynet.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
IKKE SELER: Huseieren opplyser at arbeiderne var bundet fast med tau. Foto: Jonny Olsen
Se større kart Røyken
Samtidig fortsetter de å få inn bilder som skremmer dem. Frilansfotograf Johnny Olsen tok tirsdag og onsdag denne uka bilder av flere polske arbeidere som jobbet på et tak i Røyken kommune i Buskerud. Arbeiderne jobbet tilsynelatende uten nødvendig sikring.
- Dette er stikk i strid med alle regler, sier Jan Muggerud, tilsynsleder i Arbeidstilsynet i Buskerud, til Dagbladet etter at han har sett bildene.
Muggerud mener arbeiderne risikerte livene sine, og at et fall fra mellom åtte og ti meter fort kunne endt med døden.
- Så fort en utfører en jobb som er høyere enn to meter over bakken, så skal det sikres med rekkverk. Dette må vi se på raskest mulig, sier han.
Skulle hatt stillas
Tilsynslederen sier at arbeidet skulle ha vært sikret med stillas rundt hele bygget.
- Når de ikke har stillas, burde de i det minste vært sikret med seler. Det er tillatt å bruke seler ved midlertidig arbeid. Men dette ser ut som en større jobb, så da skal det være stillas, sier Muggerud.
- Jeg blir opprørt når jeg ser sånt som dette. Samtidig begynner det å bli litt dagligdags, vi har sett en del slike saker, sier tilsynslederen.
Han mener både eieren av bygget, arbeidsgiveren og arbeidsfolka selv har et ansvar.
- Eieren har faktisk ansvar for å bruke et seriøst og ansvarlig selskap som er opptatt av sikkerheten til de ansatte. Samtidig skjønner jeg ikke at de ansatte eller arbeidsgiveren tør det, sier Muggerud.
- Godt sikret
Bjørn Helgerud eier bygget. Han sier han ikke har muligheten til å opplyse om hvilket selskap som er leid inn til takarbeidet.
Arbeiderne på stedet ville heller ikke opplyse hvem de jobbet for til frilansfotografen.
Huseieren reagerer kraftig på påstandene om at arbeiderne ikke er sikret.
- Det stemmer ikke. De har tau rundt kroppen, som man pleier å ha når man jobber på tak, sier Helgerud til Dagbladet.
Dagbladet har tidligere skrevet at det kan være svært farlig å bare binde seg fast i tau i stedet for å bruke sele ved arbeid på tak.
- Vi har innhentet anbud fra flere selskap, og endte på dette. Det er et seriøst selskap som har oppført seg veldig bra, og vi regner med at de følger de sikkerhetsforskriftene som er nødvendige. Jeg regner med at de gjør sitt beste for å beskytte de ansatte, sier Helgerud.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no





















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen