Protoner skal kollidere med lysets hastighet.

kommentarer Tips: Tips venn Skriv ut artikkelen

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
 KONTROLLPANEL:   Nå er det liv igjen på kontrollskjermene til Big Bang-maskinen, som ble satt i gang igjen fredag etter ett års pause. Foto: AP/SCANPIX.

KONTROLLPANEL: Nå er det liv igjen på kontrollskjermene til Big Bang-maskinen, som ble satt i gang igjen fredag etter ett års pause. Foto: AP/SCANPIX.

 SKJØNNER GREIA:  To av verdens fremste forståsegpåere inne teoretisk fysikk, Stephen Hawkings (t.v.) og John Ellis nede i CERN-laboratoriet i september i år i forbindelse med forberedelsene til restarten av Big Bang-maskinen. Foto: REUTERS/SCANPIX.

SKJØNNER GREIA: To av verdens fremste forståsegpåere inne teoretisk fysikk, Stephen Hawkings (t.v.) og John Ellis nede i CERN-laboratoriet i september i år i forbindelse med forberedelsene til restarten av Big Bang-maskinen. Foto: REUTERS/SCANPIX.

 LANDEMERKE:  Kuppelen over forskningssenteret 90 meter under bakken er et landemerke i Meyrin. Foto: AP/SCANPIX.

LANDEMERKE: Kuppelen over forskningssenteret 90 meter under bakken er et landemerke i Meyrin. Foto: AP/SCANPIX.

Forskerne ved CERN har satt i gang Big Bang-maskinen for første gang siden forsøket med å gjenskape jordens opprinnelse måtte avbrytes for over et år siden.

Fredag ettermiddag kunne de skru på maskinen og starte testene med å slippe fri partiklene i den enorme partikkelakseleratoren 90 meter under bakken i Meyrin, på grensa mellom Sveits og Frankrike.

Maskinen ble først startet opp i september i fjor, men måtte stanses etter ni dager på grunn av en heliumlekkasje.


Kollisjon i lysets hastighet

Dagens første forsøk dreide seg om å sende millioner av små protoner i lysets hastighet i en retning gjennom maskinen. Et par timer etterpå ble det gjort et nytt forsøk i motsatt retning.

Senere skal partiklene sendes i begge retninger i kollisjon med hverandre i et forsøk på å gjenskape situasjonen slik man tror den var under The Big Bang.

Forsøket har vært svært omstridt fordi noen frykter at det kan komme ut av kontroll og at det kan oppstå en ny virkelig Big Bang med svarte hull som sluker ikke bare CERN-anlegget, men utsletter hele jorda.

(NTB-AP)


SØK I SKATTELISTENE FOR 2008

 
Publisert lør 21.11.2009 kl. 01:55 (Oppdatert lør 21.11.2009 kl. 08:56)
kommentarer Tips: Tips venn