Universitet med flere hundre nordmenn rammet av skoleskyting.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
RAMMET: Én person er bekreftet drept, fire andre er skadd. Foto: Ferenc Kalmandy/EPA/Scanpix
SAMLER SEG: Studentene samlet seg etter skytingen. Foto: Ferenc Kalmandy/EPA/Scanpix
Foto: Ferenc Kalmandy/EPA/Scanpix
STUDENT: Rebecca Vestre sier de norske studentene er i sjokk etter skoleskytingen. Foto: Privat
VAR PÅ LESESALEN: Birgitte Andrea Søby var på lesesalen da hun hørte sirenene. Foto: Privat
SATT I NABOBYGGET: - Vi prøver å holde oss sammen, sier Line Solberg Espedal. Foto: Privat
Foto: Scanpix/Reuters
Foto: Ferenc Kalmandy/AP/Scanpix
Se større kart Pécs
Det ungarske nyhetsbyrået MTI melder at én er bekreftet drept, to er kritisk skadd, en person er alvorlig skadd og en femte fikk lettere skader.
Den norske privatskolen Bjørknes har om lag 200 studenter ved universitetet, som studerer medisin og odontologi. Lånekassa opplyser til Dagbladet at det er 197 norske heltidsstudenter i tillegg til 11 nordmenn som tar deler av utdannelsen ved universitetet.
- Vi har vært i kontakt med ledelsen på universitetet, de bekrefter at ingen norske statsborgere skal være involvert i skytingen, sier underdirektør Ragnhild Immerslund i UD til Dagbladet.
Sperret av
Rebecca Vestre, som studerer medisin, befant seg i hovedbygget på universitet da skytingen skjedde. Det ble sperret av, slik at elevene ikke kom seg ut.
- Vi er helt i sjokk her. Det er mange norske studenter her og vi støtter hverandre, men man vet jo ikke hva man skal gjøre i en slik situasjon, sier Rebecca Vestre som studerer medisin ved universitet.
- Vi tenkte ikke så mye på det der og da, men det er ganske ekkelt å tenke på det nå, forklarer 24-åringen som ikke orket å være mer på skolen og dro hjem.
- Jeg går med en skikkelig vond følelse i magen. Vi trodde aldri at det kunne skje her.
Pecs er en relativt liten universitetsby og mange av studentene kjenner hverandre.
- Det er veldig rart å tenke på at vi kanskje vet hvem han er og kan ha hatt undervisning med ham.
Skytingen skal ha skjedd under en farmasiforelesning. Studenter sier til MTI at de reagerte på gjerningsmannens oppførsel rett før skuddene ble løsning. Mannen, en 23-åring, skal være førsteårsstudent i farmasi.
23-åringen er pågrepet.
Ifølge studenter ved skolen forsøkte læreren som underviste å stoppe 23-åringen, men ble skutt. Også en vaskedame ble skutt inne i bygget.
- Ut i fra det vi vet ble fem personer skutt. En lærer som skal være kritisk skadd, en vaskedame og tre studenter. To personer skal være døde. Det ser ut som de norske studentene har det bra.
Ifølge Vestre ble 23-åringen pågrepet da han løp inn på universitetssykehuset som ligger på området.
Skremmende
Birgitte Andrea Søby (23) fra Kongsberg satt og leste fredelig på lesesalen, da hun hørte voldsomme sirener fra alle kanter.
- Det er skremmende. Det føles som dette kunne skjedd hvor som helst - tenk om de hadde skutt på biblioteket, som er helt fullt, sier Søby til Dagbladet.
Hun forteller at engelskspråklig og ungarskspråklig undervisning foregår i separate lokaler. Skytingen fant, etter det Søby har hørt, sted i den ungarskspråklige delen av universitetet.
- Jeg tror ikke nordmenn er skutt, sier Søby til Dagbladet.
- Men det er kaotisk her.
Holder sammen
Line Solberg Espedal (22) fra Stavanger var på forelesning i nabobygget da 23-åringen gikk amok.
- Dette er sånn du hører skjer andre steder, ikke noe du ikke tenker kan skje i bygget ved siden av, sier hun til Dagbladet.
Hun hørte ikke selve skytingen, men har snakket med flere andre som gjorde det.
- Vi prøver bare å holde oss sammen og snakke om det som har skjedd. Så vidt vi veit er det ingen vi kjenner som er skadd, sier hun.
Hun har fått opplysninger om at skytingen skal ha skjedd i en ungarskspråklig klasse.
Prøvde å rømme
- Vi har hørt at han forsøkte å komme seg unna på moped, før han tok seg inn på universitetssykehuset som ligger fem minutter unna her.
Der skal han ha tatt seg opp til øverste etasje eller taket og selv ringt politiet om hvor han befant seg, forteller den norske studenten Ehsan Tutunchian.
27-åringen var inne på lesesalen da skytingen skjedde.
- Det er en helt forferdelig stemning her. Mange er på gråten. Flagget er på halv stang og de har hengt opp et svart flagg inne på skoleområdet, sier han.
Kontakter studentene
Flere av studentene sier at de har hørt at to er omkommet, men ungarske nyhetsbyråer melder foreløpig om én.
ANSA organiserer de norske studentene i utlandet. Ifølge deres oversikt er det 132 norske ANSA- medlemmer i Pecs.
- Vi har foreløpig ikke fått noen offisielle meldinger om hva som har skjedd. Nå forsøker vi å få kontakt med de norske studentene i byen, sier ANSAs president Karoline Myklebust til Dagbladet.
- Det er midt opp i eksamenstiden for dem nå, så de har nok å tenke på fra før, fortsetter hun.
Idliko Konrad, som jobber ved forskningsinstituttet, sier til MTI at hun hørte flere skudd. Like etter kom en student ut fra bygningen og ropte at en av klassekameratene hennes skjøt rundt seg inne i bygningen.
I en melding til studentene fra skolens ledelse sier de at faren nå er over etter den tragiske skyteepisoden. De ber studentene forholde seg rolig, og informerer om et krisesenter man kan henvende seg til, i tillegg vil det i kveld holdes minnestund.
Foto: Ferenc Kalmandy/AP/Scanpix
























Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen