Helene Bøksle minner mer og mer om Sissel.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Årets lister er ikke klare ennå.
5

«Det hev ei rose sprunge»

  • Artist: Helene Bøksle
  • Plateselskap: Slagerfabrikken/Universal
 
JULEALBUM: Til tross for at hun har gitt ut bare to album med vise- og folkemusikkpreg tidligere, føles det helt riktig at Helene Bøksle gir ut jule-cd.

Og her lyser det julestemning lang vei — og en formidling på et plan der Bøksle minner mer og mer om en annen artist som gjør det stort på juleplatefronten, Sissel Kyrkjebø.

Det er ganske dristig å gjøre «O helga natt», for lengst udødeliggjort av Jussi Björling, men det føles på et vis som om den er skrevet for Bøksle.

Det går faktisk også an å gjøre «Deilig er jorden» til sin også.

Produsent og arrangør Sindre Hotvedt har gjort en fantastisk jobb etter less is more-prinsippet, der Bøksles stemme er altoverskyggende og musikerne omdanner de varsomme arrangementene til smykker.

Rolf Løvland gjestearrangerer dessuten nyskrevne «Lys til nattsvart jord», signert Elin Nygård, uten å falle for fristelsen til å pynte den mer enn nødvendig.

Og så er coveret en perle, med flotte illustrasjoner lagd spesielt til plata av Bjørg Thorhallsdottir.