The Boss ble hyllet av Obama. Og Mel Brooks fikk servert jødevits.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
 FØRSTEREKKA:  Fra venstre Robert deNiro, Mel Brooks, Bruce Springsteen, Michelle Obama, Barack Obama og Joe Biden. Foto: MANDEL NGAN, AFP/SCANPIX.

FØRSTEREKKA: Fra venstre Robert deNiro, Mel Brooks, Bruce Springsteen, Michelle Obama, Barack Obama og Joe Biden. Foto: MANDEL NGAN, AFP/SCANPIX.

 NACHSPIELET I NATT:  Robert deNiro, Bruce Springsteen og president Barack Obama i Det Hvit Hus i natt. Foto: JONATHAN ERNST, REUTERS/SCANPIX.

NACHSPIELET I NATT: Robert deNiro, Bruce Springsteen og president Barack Obama i Det Hvit Hus i natt. Foto: JONATHAN ERNST, REUTERS/SCANPIX.

 BROOKS-FAN:  President Barack Obama avslørte at han har vært fan av komikeren og filmskaperen Mel Brooks siden han snek seg inn på voksenkino som tiåring. Her 86 år gamle Brooks og Obama i hjertelig passiar i Det Hvit Hus. Foto: ALEX BRANDON, AP/SCANPIX.

BROOKS-FAN: President Barack Obama avslørte at han har vært fan av komikeren og filmskaperen Mel Brooks siden han snek seg inn på voksenkino som tiåring. Her 86 år gamle Brooks og Obama i hjertelig passiar i Det Hvit Hus. Foto: ALEX BRANDON, AP/SCANPIX.


(Dagbladet): USAs president Barack Obama har funnet fram smokingen og koplet på festhumøret fire dager fire før Nobel-høytidelighetene i Oslo.

Obama ville ikke svare på et eneste spørsmål etter en sjelden søndagsøkt i Senatet.

Men replikkene og latteren satt løst da Obama i natt norsk tid var på en stor underholdningsforestilling i John F. Kennedy-senteret og inviterte hjem til Det Hvite Hus en rekke celebriteter etterpå.

Boss og Brooks
Nattens forestilling i Kennedy-senteret blir tv-sendt av CBS 29. desember. Noen av de største navnene i amerikansk showbusiness hadde plass ved siden av president Obama og fru Michelle.

Rockekongen Bruce Springsteen og komikeren og filmskaperen Mel Brooks satt aller nærmest.

Og det var i jovial prat med The Boss og 86 år gamle Mel Brooks i Det Hvite Hus etterpå at Obama virkelig slapp seg løs.

- På en slik dag er det greit å tenke på at jeg er president, men det er likevel han som er sjefen (The Boss), sa en lattermild Obama og pekte på Bruce Springsteen under den delen av seansen der pressen fikk et glimt.

Og smilet sprakk  opp i latter da Obama konverserte en av sine desiderte favorittkomikere, Mel Brooks.


- Jeg så en av de første filmene dine, Blazing Saddles, da jeg var ti år. Og da vil de fleste kunne regne ut at jeg kom inn på kionoen på falsk legitimasjon.

Jødevits

Ifølge nyhetsbyrået Reuters dro Obama en jødevits overfor jødiskættede Mel Brooks.

- For hver tiende jøde har Gud skapt en som er vill og gal nok til å underholde de andre, var presidentens kommentar til Brooks under gjensidige latterkuler.

Obama dro rett til forestillingen i Kennedy-senteret fra Senatet etter en lang arbeidshelg der helsereformen har stått i fokus.

Det er sjelden Senatet jobber på søndager, men nå hadde Obama flere timer lange møter med sine egne i demokratens fraksjon.

Han tåler ikke en eneste utbryter fra egen gruppe på 58 demokrater og to uavhengige.

Enslig republikaner
Dessuten hadde Obama særmøter med den eneste republikanske senatoren som har gitt åpning for å bryte ut fra sin leir og støtte Obamas helsereform.

Senator Olympia Snowe fra Maine har stilt - og kan stille - krav for å støtte Obama. Hun hadde et lengre møte med presidenten lørdag.

Obama ville ikke svare på noen spørsmål om hva som hadde blitt sagt da han dro fra Senatet søndag kveld.

- De kommer til å få det gjort, var hans eneste kommentar på vei ut.

- Blir ikke noe Waterloo
Demokratens gruppeleder Harry Reid fra Nevada hadde invitert presidenten. Han var optimist på helsereformens vegne etter søndagens møter.

- Republikanerne ønsker at dette skal bli president Obamas Waterloo. Men det kommer det ikke til å bli, oppsummerte demokratens innpisker.