Vil ha med seg de største bølgene på fem år.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
15 METER: To surfere gir seg i kast med en av bølgene langs norskysten av Oahu. Bølgene ventes å kunne nå en høyde på 15 meter, og arrangørene av konkurransen The Eddie Aikau Big Wave Invitational vurderer å avholde konkurranse i dag. Foto: REUTERS/Hugh Gentry
Se større kart Haleiwa Alii Beach Park
En storm nord i Stillehavet har nemlig sendt en strøm av monsterbølger mot norskysten av øygruppa. Dermed våkner ekstremsurfere fra Brasil, Sør-Afrika og Australia, og kaster seg på flyene for å få med seg surfen.
- Bølgene fortsetter å vokse. Vi har ikke hatt så store bølger på Hawaii siden 2004 eller 1998, sier Robert Ballard, ved National Weather Service til AP.
Strender stengt
Meteorologene mener bølgene kan komme opp mot 15 meter.
Surferne bruker vannscooter for å komme seg inn i bølgene, som anses som for store til å padle inn i.
I tillegg til surfere, reiser tusenvis av skuelystne nordover på øya, mot strendene rundt Oahu og Mauiwere.
En del av strendene var stengt i går.
- Etter at vannet kommer inn, kan det dra deg tilbake på havet. Man må være klar over hvor kraftige disse bølgene er, sier Eric Basta, som driver Surf N Sea i Haleiwa.
Storbølgekonkurranse
De store bølgene åpner for gjennomføringen av den legendariske storbølgekonkurransen Quiksilver in Memory of Eddie Aikau for første gang siden 2004. Konkurransen holdes bare under perfekte forhold, med bølgehøyde på minimum 12 meter.
Bølgene forventes å fortsette å vokse i dag, og vil holde seg store igjennom onsdagen.





















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen