Iranske myndigheter gir tilbake nobelmedaljen til Shirin Ebadi.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Men Norge og Sverige er fortsatt bekymret over iranske myndigheters behandling av henne, og Støre og Bildt benytter utdelingen av årets fredspris til Barack Obama til å minne om Ebadis skjebne.
- Shirin Ebadi er en av mange modige personer som med fredelige midler arbeider for økt respekt for menneskerettighetene i Iran. Vi reagerer meget sterkt på den behandling som menneskerettighetsforkjemper og nobelprisvinner Shirin Ebadi blir utsatt for, sier de to utenriksministrene i en felles uttalelse.
- Vi reagerer også meget sterkt på at iranske myndigheter for noen uker siden fratok henne den medaljen og det diplomet hun fikk da hun ble tildelt Nobels fredspris i 2003. Hun har nå fått disse tilbake, men hennes situasjon er fortsatt alvorlig, sier Støre og Bildt.
De to peker spesielt på at Ebadi hindres i å arbeide som forsvarer for menneskerettighetene i sitt hjemland, og at iranske myndigheter har stengt Ebadis senter for menneskerettighetsforsvarere, som hun var med å grunnlegge.
- Konfiskeringen av medaljen og de mange trusler som hun, hennes familie og hennes medarbeidere har blitt utsatt for, er meget urovekkende og et signal på den forverrede menneskerettighetssituasjonen i Iran siden valget i juni i år, konstaterer de to utenriksministrene, og krever at Iran lar Ebadi vende hjem til hjemlandet. (©NTB)

















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen