Nesten alle sluppet fri etter tidenes massearrestasjon i København.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
SPERRET INNE: Flere hundre personer ble pågrepet av poltitiet i går. Foto: Torbjørn Grønning/Dagbladet

SPERRET INNE: Flere hundre personer ble pågrepet av poltitiet i går. Foto: Torbjørn Grønning/Dagbladet

13 I VARETEKT: 955 personer er løslatt og 13 personer fortsatt i politiets varetekt etter arrestasjonene. Foto: Torbjørn Grønning/Dagbladet

13 I VARETEKT: 955 personer er løslatt og 13 personer fortsatt i politiets varetekt etter arrestasjonene. Foto: Torbjørn Grønning/Dagbladet

HARD BEHANDLING: Flere aktivister Dagbladet har snakket med er svært kritiske til Politiets massearestasjoner Foto: Torbjørn Grønning/Dagbladet

HARD BEHANDLING: Flere aktivister Dagbladet har snakket med er svært kritiske til Politiets massearestasjoner Foto: Torbjørn Grønning/Dagbladet

KØBENHAVN (Dagbladet): Hele 968 personer, blant dem flere nordmenn, ble pågrepet i forbindelse med demonstrasjoner i København i går.

Mange av dem deltok i den såkalte "svarte blokken", maskerte og svartkledde bråkmakere som i går bevæpnet seg med stokker og brostein, men en stor andel av de pågrepne var vanlige demonstranter som var på feil sted til feil tid.

Det bekreftet også politiet i går. I 10.30-tida i dag opplyser politiet til Dagbladet at 955 personer i går kveld og i natt ble løslatt fra gitterfengselet i Valby, og at bare 13 ennå er i politiets varetekt.


Av dem er tre personer, to dansker og en franskmann, siktet for vold mot tjenestemann, mens stiuasjonen ennå er uklar for de ti resterende.

En av dem er mannen som ble pågrepet med en koffert full av knallskudd og såkalte krysantemumbomber - svært kraftig fyrverkeri.

Flere medaktivister reagerte i går på behandlingen de pågrepne fikk, etter at mange hundre ble sittende stripset på bakken den sure desemberettermiddagen i flere timer før de ble fraktet bort i busser. Det medgir politiet var galt.

- Det store antallet pågripelser la voldsomt press på de som skulle transportere, motta og registrere de pågrepne på mottakssenteret i Valby. Dette medførte at mange ble sittende uforholdsmessig lenge i gata før det var mulig å få transport. Politiet vil evaluere om det finnes muligheter til å gjøre dette raskere framover, skriver københavnpolitiet i en pressemelding i formiddag.

Ifølge politiet er det ingen store forhåndsanmeldte demonstrasjoner i dag. Men de samme aksjonistene som politiet i går gikk inn for å pågripe, har ifølge forskjellige aktivistnettsteder planlagt å blokkere eller storme industrihavna i København i ettermiddag.

Der har de som intensjon å "stoppe produksjonen", men vil trolig bli møtt av politiet lenge før de kommer til området.