Ingen fare for at Operaen vil stå under vann om hundre år, mener professor.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Se større kart Oslo
Landet hever seg nemlig samtidig.
Vi har altfor dårlig kunnskap om hvor mye havet eventuelt vil stige, mener professor Willy Fjeldsgaard, som er tilknyttet forskningssenteret Iris i Stavanger. Han har studert fenomenet landheving. Det betyr at land og fjell blir bitte litt høyere hvert år.
Landet i Oslo-området vil heve seg med 5 millimeter i året. Om hundre år vil Oslo ligge 50 centimeter over dagens havnivå, og vi vil ikke merke at havet stiger tilsvarende.
Det er vel og bra å være føre var i klimakampen. Men bruk ikke penger på å heve kaianlegg, advarer forskeren, ifølge NRK.
Andre steder i landet vil vi merke havstigning bedre. Rundt Trondheim hever landet hver seg 3-4 millimeter i året, og Rogaland mindre enn 1 millimeter.
Rapporter som viser at havet stiger raskere enn tidligere antatt ble lagt fram mandag. Fjeldsgaard mener rapportene er mangelfulle. Blant annet tar de ikke nok hensyn til geologi.
- Min beste gjetning er at vi kan få en havnivåstigning på mellom nesten ingenting og 1 meter, sier han.
(NTB)
Sted: Oslo, Norge
















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen