Ifølge tidsskriftet Foreign Policy.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
PÅ TOP FEM-LISTA: Zahra Rahnavard.AFP PHOTO/ATTA KENARE

PÅ TOP FEM-LISTA: Zahra Rahnavard.
AFP PHOTO/ATTA KENARE

EN AV DE FREMSTE: Indiske Rajendra Pachauri.Foto: REUTERS/Casper Christoffersen/Scanpix

EN AV DE FREMSTE: Indiske Rajendra Pachauri.
Foto: REUTERS/Casper Christoffersen/Scanpix

TENKSOMT ØYEBLIKK? Vi får håpe det, siden Barack Obama er kåret til en av verdens klokeste personer. AFP /Jewel SAMAD/Scanpix

TENKSOMT ØYEBLIKK? Vi får håpe det, siden Barack Obama er kåret til en av verdens klokeste personer.
AFP /Jewel SAMAD/Scanpix

TOP FEM: Nouriel RoubiniFoto: REUTERS/Shannon Stapleton

TOP FEM: Nouriel Roubini
Foto: REUTERS/Shannon Stapleton

Tidsskriftet Foreign Policy har som varemerke å lage internasjonale lister. De rangerer ting som verdens verste statsledere, verdens fremste intellektuelle, verdens «failed states». Og en hel masse annet.

I desemberutgaven oppsummerer de 2009 og utpeker klodens 100 viktigste tenkere gjennom året som gikk.

I tillegg har de bedt «superhjernene» svare på en rekke spørsmål - om alt fra Barack Obamas første år i presidentstolen og finanskrisen, til hvem som er verdens mektigste og hvilke nyheter som dekkes for lite - og fått svar fra imponerende to tredjedeler av de spurte.

Ikke minst svarer kåringens utpekte på hva de tror 2010 vil bringe med seg.

- Ute av kontroll


- Pakistan er i ferd med å komme helt ut av kontroll. Og de har allerede atomvåpen.

- Det kan komme et kupp mot presidentene Mahmoud Ahmadinejad i Iran og Hugo Chávez i Venezuela fra medlemmer av deres eget sikkerhetsapparat. Revolusjoner har en evne til å sluke sine egne helter.

- Iran er det ukjente ukjente. Fremdeles en sort boks. Vi vet ikke hva som er inni boksen. Det er stedet der det som hender i 2010 vil ha størst virkning på det som skjer andre steder i 2010.

Det er noen av svarene fra de spurte.

Og den klokeste på lista er ...


... Den amerikanske sentralbanksjefen Ben Bernanke. Fordi han klarte å forhindre en ny stor økonomisk depresjon, mener Foreign Policy.

Den neste er USAs president Barack Obama, «fordi han klarte å forestille seg USAs rolle i verden på ny».

Nummer tre er den iranske samfunnsviteren Zahra Rahnavard. Hun får topplassen fordi hun ifølge FP er hjernen bak Irans grønne revolusjon og ektemannen og opposisjonspolitikeren Mir Hossein Mousavis valgkamp. 

Fjerdeplass inntar den tyrkiskfødte økonomen Nouriel Roubini. Han fikk kallenavnet «Dr. Doom», da han allerede i 2006 forutså finanskrisen som rammet verden året etterpå. Etter 2007 ble han snarere definert som «en profet som vender tilbake».

Og på femte kommer lederen av FNs klimapanel, indiske Rajendra Pachauri. Økonomen og ingeniøren var med på å etablere sammenhengen mellom menneskelig aktivitet og klimaendringer hos en stor opinion, fastslår tidsskriftet.

Topp ti


De neste på topp ti-lista er Bill og Hillary Clinton, juristen og topp-byråkraten Cass Sunstein sammen med økonomen Richard Thaler, den amerikanske generalen David Petraeus, Kinas folkebanksjef Zhou Xiaochuan og den egyptiske teologen Sayyid Imam al-Sharif.

De neste 90 kan du lese om på tidskriftets hjemmesider.

Og din egen mening om kloke og ikke så kloke hoder kan du dele i kommentarfeltet under.