Etter at en annen mentalt forstyrret man kastet statue på ham.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
HARD: Et eksemplar av den gotiske katedralen i Milano som den italienske statsministeren fikk kastet i ansiktet. Foto: Alessandro Garofalo/ REUTERS

HARD: Et eksemplar av den gotiske katedralen i Milano som den italienske statsministeren fikk kastet i ansiktet. Foto: Alessandro Garofalo/ REUTERS

Silvio Berlusconi:

• Italias statsminister siden 2008. Han var også statsminister 1994—1996 og 2001—2006.

• En av Italias rikeste menn og ifølge finanstidsskriftet Forbes god for 37 milliarder kroner. Gjennom eierselskapet Fininvest kontrollerer han en lang rekke selskaper i forskjellige bransjer, deriblant medieselskap Mediaset og fotballklubben AC Milan.

• Lanserte 1993 sitt eget politiske parti Forza Italia, som i mars i år gikk sammen med det tidligere nyfascistpartiet Nasjonalalliansen og flere mindre partier i partiet Folk for Frihet (PDL).

• Anklages for korrupsjon og økonomiske misligheter, men har aldri fått en rettskraftig dom mot seg. De seks sakene som har kommet for retten har enten endt i frifinnelse, eller i at forholdet blir henlagt som foreldet.

• Etter at den italienske forfatningsdomstolen opphevet loven i oktober opphevet en lov som ga den sittende statsministeren juridisk immunitet, er Berlusconi nå anklaget i to ulike saker.

• Avsløringer om hans utsvevende privatliv, som har kommet fram i forbindelse med den pågående skilsmissen fra hans andre kone, har også bidratt til kritikk, blant annet fra den katolske kirken.

(Kilde: NTB)
(Dagbladet): En mann som, ifølge italiensk politi, «tydeligvis har en mental forstyrrelse» ble tidlig i morges stoppet da han sto utenfor Silvio Berlusconis (73) rom på sykehuset der han ligger etter at 42 år gamle Massimo Tartaglia greide å trenge seg forbi livvaktene mens Berlusconi skrev autografer og kastet en statue av gips i ansiktet.

Stanset ved heisen

Mannen på sykehuset sa han ville snakke med Berlusconi, men ble stoppet før han nådde fram til den italienske statsministeren.

- Han kom ut av heisen da livvakter og politi stanset ham umiddelbart, sier en talsmann for politiet til Sky News.

Mannen skal ikke ha hatt med våpen, men i bilen utenfor fant politiet en hockey-kølle.

73-åringen var søndag på vei ned fra scenen etter å ha holdt en appell for PDL-tilhengere på Katedralplassen, i hjertet av Milano, gipsstatuen av katedralen traff ham i ansiktet.

- Lynsjestemning

Slaget førte til stor oppstandelse rundt statsministeren.

PDL-tilhengere forsøker å komme seg bort til Tartaglia, som blir stående fast på stedet der han slo til Berlusconi.

- Det var lynsjestemning blant tilskuerne. Jeg løp sammen med politiet bort til mannen for å fjerne ham fra stedet, sier forsvarsminister Ignazio La Russa til La Repubblica.

Tartaglia er ikke tidligere straffedømt og har heller ingen fortid som politisk aktivist.

43-åringen har i mer enn et tiår slitt med og fått behandling for psykiske problemer.

Psykiske problemer

Katedralstatuen han brukte til å slå med, ble etter all sannsynlighet kjøpt like før hendelsen som suvenir på plassen der Berlusconi holdt sin tale.

43-åringens familie underbygger bildet av en psykisk syk, men likevel harmløs mann.

- Massimo har psykiske problemer, men han kunne aldri skade noen, sa faren Alexander Tartaglia til Corriera Della Sera dagen etter angrepet.