Endelig en seier for Obama.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Fakta om helsereformen i USA

*Helsereformen skal gi forsikring til 30 millioner amerikanere som i dag ikke har forsikring.
* Representantenes hus har vedtatt sin versjon av reformen.
* Senatet har nå trolig skaffet seg støtte fra de nødvendige 60 senatorene til å fatte et tilsvarende vedtak. Avstemingen starter mandag og er ferdig på julaften.
* Etter et eventuelt vedtak i Senatet går Kongressens to kamre sammen om å lage en felles versjon som til slutt må godkjennes av Obama.

(NTB/Dagbladet)

Obama reiser fra København med en svak klimaavtale og uten signatur på avtalen om atomnedrustning. Nå kan han endelig ha sikret seg en seier på hjemmebane.

Lørdag kveld mener demokratene at de har sikret seg den siste, avgjørende stemmen for å få den omstridte helsereformen igjennom i Senatet.


Den demokratiske senatoren Ben Nelson har ikke villet støtte helsereformen hvis offentlige penger ble brukt til å betale for abort.

Etter 13 timer med samtaler lørdag er demokratene imidlertid kommet fram til en lovtekst som også Nelson godtar, melder Reuters.


Viktig seier


Barack Obama lovet i valgkampen at han skulle reformere helsevesenet, og har satt mye prestisje i å få reformen på plass innen utgangen av 2009. Men republikanerne har satt alle kluter til for å velte reformen.

Etter å ha mislyktes dobbelt i København er helsereformen en svært tiltrengt seier for den amerikanske presidenten.

— Nå er det for første gang et klart flertall i senatet som er villige til å stå opp mot forsikringsbransjens lobbyister og gå inn for varige helseforsikringsreformer, noe vi ikke har klart på flere generasjoner, sa Barack Obama i en tale lørdag.

30 millioner får forsikring


Forlaget som nå ser ut til å gå igjennom vil hindre forsikringsselskapene å nekte folk forsikring fordi de er syke eller har dårlig helse. De aller fleste amerikanerne vil fortsatt måtte betale for privat forsikring, men dette vil gjøres billigere for mange ved å subsidiere de dårligst stilte.

Fra 2014 vil man også kunne kjøpe forsikring fra det offentlige. Store selskaper vil dessuten bli pålagt å tilby forsikring til sine ansatte.
Lovforslaget skal angivelig sikre forsikring til 30 millioner amerikanere som i dag står uten.