Kvinner er dårligere på lukeparkering enn menn.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
(Dagbladet): I hvert fall om du velger å tro på en gruppe tyske forskere, som en gang for alle ville få svar på hvorvidt klisjeen er riktig: "Kvinner er dårligere på å lukeparkere enn menn".

- Denne fordommen finnes jo, og som forsker ville jeg finne ut om den stemmer eller ikke, sier doktor Claudia C. Wolf til Telegraf.co.uk.

Wolf ledet studien ved Ruhr-universitetet i Bochum, og funnene viste at, joda, kvinner er dårligere på å lukeparkere.

Kvinnene i undersøkelsen brukte 20 prosent mer tid på manøveren, og utførte den likevel dårligere enn de mannlige deltakerne.

- Jeg tror ikke disse funnene ødelegger verken for feminisme eller kvinner generelt. Denne studien beviser bare hva andre studier også har pekt på: at menn og kvinner har ulik dybdeforståelse, sier doktor Wolf til Telegraf.co.uk.
- Dessuten, legger hun til, dette handler bare om parkering, ikke mannens triumf over kvinnen.

21 kvinner og 27 menn deltok i studien. Den peker også på en mulig årsak til at førstnevnte gruppe hadde de dårligste resultatene:

«Evnen til å lukeparkere henger sammen med evnen til å rotere to- og tredimensjonelle objekter», samt hvordan man som nybegynner vuderer seg selv i forhold til mer erfarne sjåfører».

I det sistnevnte peker studien på at dårlige tilbakemeldinger fra en mer erfaren sjåfør kan ha mer å si for evnen til å lukeparkere enn evnen til å rotere objekter i seg selv.

Med andre ord: En gruppe menn som ler av en kvinne som lukeparkerer hjelper ifølge studien ikke på evnen til å lukeparkere.

Eller omvendt.

Her et tilfelle av det førstnevnte: