Rochom (28) kunne bare dyrelyder etter å ha levd 18 år i jungelen.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
(Dagbladet.no): To år etter at hun skapte sensasjon, har den kambodsjanske «jungeljenta» Rochom P'ngieng (28) endelig begynt å snakke.
- Hun kan be om mat, vann og den slags når hun er sulten, sier faren Sal Lou på telefon til nyhetsbyrået AFP.
I 2007, da kvinnen ble funnet skitten, naken og forkommen i jungelen etter å ha forsøkt å stjele mat fra en bonde, kunne hun bare lage dyreliknende lyder.
Historien om Rochom P'ngieng gikk da sin seiersgang verden rundt. Ingen hadde angivelig sett henne siden hun forsvant fra landsbyen som åtteåring.
Britiske tabloidaviser ga henne tilnavnet Mowgli-jenta.
Avisa The Guardian og menneskerettighetsorganisasjonen Licadho satte imidlertid spørsmålstegn ved om historien om «jungeljenta» virkelig var sann. De mente dype arr rundt anklene kunne tyde på at hun var blitt holdt fanget og kanskje utsatt misbruk. Huden under føttene tydet heller ikke på at jenta hadde levd et liv i jungelen.
Politimannen Sal Lou hevdet «jungeljenta» var datteren hans som hadde vært savnet i nesten 20 år. Han skal ha gjenkjent henne på et arr på høyre arm, et resultat av lek med kniv da hun var barn. Men verken Sal Lou eller hans kone har latt seg DNA-teste for å bevise at Rochom er deres datter.
Siden historien om Rochom P'ngieng ble kjent i 2007, har det vært flere rapporter om at hun har hatt vanskeligheter med å tilpasse seg det nye livet.
Senest i oktober i fjor meldte AFP at hun nektet å spise ris og måtte legges inn på sykehus. Men nå tyder alt på det går bedre med kvinnen.
- Hun er i ferd med å bli et normalt menneske, sier Sal Lou.
Jungelen i Ratanakkiri-provinsen er en av de mest isolerte i Kamodsja, og har vært et kjent tilholdssted for flere stammer. I november 2004, dukket det opp 34 medlemmer av fire ulike stammer. De hadde flyktet inn i jungelen i 1979, da Røde Khmer-regimet falt.

















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen