Fallende kjøreledning, strømproblemer og skinnebrudd skaper togkaos.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Se større kart Høvik
En kjøreledning som falt ned mellom Stabekk og Oslo S mandag ettermiddag sørget for at bare ett spor kunne brukes på strekningen mellom Høvik og Skøyen. Dette medførte store forsinkelser i togtrafikken til og fra Oslo-området.
- Det er ikke mulig å anslå når kjøreledningen er oppe igjen, sier Jernbaneverkets pressevakt Arvid Bårdstu til NTB.
Han mener at været er en av årsakene til at man får problemer med nettopp kjøreledningene.
- Det som inntreffer når det er kaldt og særlig hvis det er litt rått i lufta er at det legger seg is på kjøreledningen. Øverst på strømavtageren på toget, pantografen, er det et kullfilter som skal ta imot strømmen. Hvis det blir et rift der så kan kjøreledningen hektes av. Det er jo ganske sterke krefter i sving når toget kjører fort, så hvis det er noe feil med strømavtageren så kan toget fort rive med seg ledningen, forklarer Bårdstu.
Også Bergensbanen
Også på Bergensbanen var det problemer mandag ettermiddag. Både skinnebrudd og problemer med strømtilførselen førte til store forsinkelser.
- Det er to skinnebrudd som må sveises mellom Trengereid og Stanghelle. Det blir kjørt buss på strekningen mellom Bergen og Voss, forteller Bårdstu.
Morgentoget fra Oslo til Bergen måtte stoppe på Myrdal på grunn av strømbrudd. Ettermiddagstoget fra Oslo til Bergen kl. 16.07 var rundt 1 time og 10 minutter forsinket på grunn av problemene på Drammensbanen.
Ettermiddagstoget den andre veien, fra Bergen, ble innstilt på strekningen mellom Bergen og Voss. Reisende måtte bruke lokaltog fram til Voss, der avgangen videre til Oslo ble «betydelig forsinket» ifølge Jernbaneverket.
Det ble brukt taxi fra Ustaoset til Geilo i togets rute, og buss fra Geilo i retning Oslo S.
Dovrebanen
Heller ikke Dovrebanen slapp unna problemer mandag. Tekniske problemer sørget for at toget som skulle gå fra Oslo til Trondheim klokken 14.17 ble 1 time og 35 minutter forsinket fra Oslo S.
Sørlandsbanen ble også forsinket på grunn av problemene på Drammensbanen, og toget til Stavanger fra Oslo klokken 15.07 ble rundt 45 minutter forsinket.
Toget fra Larvik klokken 14.22 til Lillehammer på Dombåsbanen ble 1 time og 15 minutter forsinket på grunn av strømproblemene på Drammensbanen.
Søndag kveld ble kjøreledningen revet ned på to steder på Østfoldbanen, men etter reparasjonsarbeid natt til mandag var banen klar igjen til normal drift før morgenrushet.
Det ble likevel meldt om forsinkelser på Østfoldbanen også mandag ettermiddag og kveld, der togene fra Spikkestad til Moss var rundt 1 time forsinket. Også dette på grunn av kjøring på bare ett spor på Drammensbanen.
(NTB)
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no





















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen