Nick Cave lager filmmusikk nå igjen.

kommentarer Tips: Tips venn Skriv ut artikkelen

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
4

The Road»

  • Artist: Nick Cave & Warren Ellis
  • Plateselskap: Mute/EMI
ALBUM: For tredje gang har den australske rockmusikeren Nick Cave slått seg sammen med sin landsmann Warren Ellis (ikke identisk med den britiske tegneserieguruen) og lagd et soundtrack.

Etter å ha tonsatt en australsk og en amerikansk western, har de denne gangen lagd musikalske kulisser til «The Road» (på norsk «Veien»), filmversjonen av den apokalyptiske romanen med samme tittel av Cormac McCarthy.

Musikken framføres av Nick Cave på piano, Ellis på fiolin og ellers en gruppe på sju strykere og en perkusjonist.

Stort sett duver det av sted i melodiøs melankoli, med en tone av mollstemt skjønnhet.

Den brutale kontrasten blir flere futuristiske industrirock-partier.

Det er ikke vanskelig å tenke seg at denne motsetningen fungerer til filmen. Men løsrevet er de rolige partiene å foretrekke, som et dystert, men vakkert komp til en klode som i all stillhet smuldrer opp og blir til ingenting.

SØK I SKATTELISTENE FOR 2008

 
Publisert tir 12.01.2010 kl. 13:59
kommentarer Tips: Tips venn

Se.no BETA: Prøv vårt nye tv-program! Her kan du logge deg inn, lagre dine favoritter, og sette opp sms-varsling. Det oppdaterer seg kontinuerlig mens du ser på tv. Tilbakemeldinger mottas gjerne på e-post: support@db.no

SØK I SKATTELISTENE FOR 2008