Må la seg mumifisere.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Værmelding for London

I dag I morgen Tirsdag Onsdag
Lettskyet25°Lettskyet25°Enkelte regnbyger med torden, perioder med sol20°Enkelte regnbyger med torden, perioder med sol19°

Et mulig nytt tv-konsept skaper debatt i britiske medier. Produksjonsselskapet Fulcrum TV søker nemlig døende mennesker som er villige til å donere bort kroppen.

Liket skal så mumifiseres, slik man gjorde i oldtidens Egypt, og stilles ut på museum.

Konseptet har fått utviklingsstøtte fra Channel 4 i England, som er interessert i å vise programmet.


Nye forskningsfunn

Fulcrum TV har annonsert etter en donor i flere nisjemagasiner med åndelige spørsmål som spesialfelt.

- Vi ønsker å komme i kontakt med noen som har en dødelig sykdom, og som vil vurdere å gjennomgå en balsameringsprosess lik den man praktiserte i Egypt, heter det i annonseteksten.


Avisa Independent sendte en reporter som lot som han var syk, for å finne ut mer.

På audition kom det fram at en britisk forsker nå hevder han har funnet nye detaljer hvordan egypterne bevarte sine lik, og at det er denne teorien produksjonsselskapet ønsker å teste ut.

- Vi ønsker å filme deg de neste månedene for å forstå hvem du er og hva slags person du er, slik at seerne blir kjent med deg og blir følelsesmessig engasjert, fortalte produsent Richard Belfield.


- Kan låte makabert

Independent-journalisten ble fortalt at eventuelle frivillige ikke skulle få betalt, og at man ville undersøke muligheten for å få liket utstilt på museum. Etter noen år skulle familien få gravlegge personen på vanlig måte.

- Det kan kanskje låte makabert, men vi har mumifisert flere griser for å se at prosessen fungerer. Og det gjør den. Vi samarbeider med forskere som støtter prosjektet, og har funnet et sted godkjent av Human Tissue Authority, der mumifiseringen skal finne sted, fortalte Belfield.

Ifølge Store Norske Leksikon var mumifisering mest vanlig i Egypt ca. 1550—1050 f.Kr. Bevaring av lik ble praktisert av religiøse grunner, da egypterne trodde kroppen rommet menneskets ka (livskraft).

Balsameringskunsten opphørte da araberne erobret Egypt.

Dette er ikke første gang Channel 4 skaper debatt med programkonsepter om døden. Kanalen sendte for eksempel en obduksjon for første gang i 2002.