Kunnskapsminister Kristin Halvorsen sier hun er glad for at Erna Solberg bruker sin kjendis-status til å peke på problemene med dysleksi.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
BERGEN (Dagbladet): - Alle vet at Erna er en kompetent dame. Det er veldig fint at hun setter ord på egne erfaringer med lese- og skrivevansker. På den måten vil mange andre få mot til å melde seg på lese- og skrivekurs, sier Kristin Halvorsen til Dagbladet.
Erna Solberg sto i mandagens Dagbladet fram og i magasinet God Attføring der hun fortalte om sine problemer med dysleksi. Samtidig foreslo hun en 10 års dugnad som angriper problemet bredt.
- Skal kartlegge
- Dugnaden er godt i gang. Vi har som mål at ingen skal slite med skrive- og lesevansker langt ut i skolealder. Vi har oppnådd full barnehagedekning. Nå skal barnehagene kartlegge mulige språkproblemer fra tre årsalderen. Førskolelærerne skal få kompetanse og verktøy for å gjennomføre dette. Så skal vi styrke innsatsen de første skoleårene. Skolene blir nå pliktige til å styrke leseopplæringen fra første til fjerde klasse, og vi skal ha flere lærere for hver elev. Det skal brukes kartleggingsprøver for å oppdage de som har lese- og skrivevansker, sier Halvorsen.- Skambelagt
- Dette arbeidet skal følges systematisk oppover i klassene. Vi må ha slutt på at barn og ungdom sliter med disse problemene. Vi har i dag rundt 400 000 voksne mennesker som strever med å forstå hva de leser. Det skal gis basiskompetanse i arbeidslivet med lese- og skriveopplæring på arbeidsplassene. Der finner vi noen av landets modigste elever, de som erkjenner at de har probleme og som ønsker å gjøre noe med det. Vi vet at dette har vært skambelagt, men når vi vet hva dysleksi er, så kan vi gjøre noe med det. Ved å jobbe systematisk med dette i skolen, vil vi unngå at disse menneskene havner på attføring, sier Kristin Halvorsen.- Følger ikke opp
Generalsekretær Marianne Grønner i Dysleksiforbundet sier at regjeringen har mange gode tanker om tiltak, men at de ikke følger opp i tilstrekkelig grad.- Vi ser at elevene bare i begrenset grad får tilgang på pensum, altså lydbøker. I tillegg har staten et gebyrkrav på lydbøker, noe vi krever fjernet. Elevene får gode PC'er fra NAV, men dette prioriteres ikke på den enkelte skole eller i kommunene. Det finnes enorme muligheter ved å bruke de hjelpemidlene som finnes, men da må først lærerne få nødvendig opplæring i det samme utstyret, sier Marianne Grønner.

















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen