Kirkens Nødhjelp og miljø- og utviklingsminister Erik Solheim frykter for sikkerheten til kvinner og barn på Haiti.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
SITTER FAST I RUTINENE: Her hjelpes personer som sitter fast under ruinene til universitetet i Port-au-Prince. Foto: REUTERS/Scanpix
Se større kart Port-au-Prince
Det sier miljø- og utviklingsminister Erik Solheim til Dagbladet om jordskjelvet som har rammet lutfattige Haiti.
Det antas at mer enn 100 000 mennesker er omkommet i katastrofen.
- Folket står foran ufattelige lidelser, i tillegg til at det er et av de mest voldsutsatte samfunnene i verden, sier Solheim.
Vil hjelpe
- Det viktigste norske myndigheter gjør, er det vi gjør gjennom FNs nødhjelpfond. Hver femte krone de bidrar med på Haiti er norsk. De er i stand til å komme raskere ut enn det vi kan, sier Solheim.
- Vi vil også samarbeide med Røde Kors og Kirken Nødhjelp, som arbeider under FN.
Men Solheim sier at hjelpearbeidet er forverret av at FN-kontoret har kollapset, og at flere FN-sjefer har blitt drept.
Frykter for kvinners situasjon
Etter at hovedfengslet i hovedstaden Port-au-Prince på Haiti kollapset, frykter Kirkens Nødhjelp nå for kvinners situasjon i det katastroferammede landet. CNN melder at fanger har rømt fra et sammenrast fengsel, som i utgangspunktet skal ha en kapasitet til å huse 1200 fanger. I desember 2008 var det ifølge CNN så mange som 3908 fanger der, og FN frykter nå plyndringer.
- Det som allerede er en lovløs stemning, kommer til å tilta. Vi er spesielt bekymret for kvinners situasjon, sier Sindre Stranden Tollefsen, som er mediesjef i Kirkens Nødhjelp.
Skyting
- Det er et ikke-fungerende myndighetsvesen i Port-au-Prince, og vi er bekymret for voldelige og seksuelle overgrep mot kvinner. I krisesituasjoner er det de svakeste gruppene som rammer hardest.
- Viva Rio har meldt om skyting, og det går inn i bildet vi får beskrevet om en utbredt voldsbruk på Haiti.
Spesiell situasjon
Han opplyser at de allerede er i gang med å sende en nødhjelpskoorinator fra Guatemala-kontoret, og sender ytterligere tre fra Oslo i morgen.- Vi har god kjennskap til lokale forhold, og innser at denne situasjonen er spesiell. Sikkerhetssituasjonen er svært alvorlig, og dette er på ingen måte ufarlig, sier Tollefsen, som påpeker at det er svært viktig at man klarer å få hjelpen fram.
Sanitære forhold
Kirkens Nødhjelp vil sende flere om det blir nødvendig, noe de er innstilt på. Ifølge Tollefsen er de i gang med å ordne reise til enda flere hjelpearbeidere.Tollefsen påpeker også at det er viktig å få satt opp vanntilførsel og sanitære forhold, for om ikke det skjer, vil sykdommer spre seg raskt.
Tidligere i dag fikk Tollefsen melding om skyting i den sørlige delen av Port-au-Prince fra en samarbeidsorganisasjon.























Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen