Hillary Clinton om jordskjelvkatastrofen på Haiti. Etterskjelv i kveld.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
OVERLEVENDE: FNs hoveedkvarter ble også hardt rammet av jordskjelvet. Her evakures en av de overlevende ut fra den sammenraste bygningen VIDEO:REUTERS/DAGBLADET.NO
BEKYMRET: Hillary Clinton. Foto: AFP PHOTO/Mandel NGAN/Scanpix
Se større kart Port-au-Prince
Haitis statsminister Jean-Max Bellerive sa i kveld at han fryktet at 100 000 mennesker har omkommet.
Bill Clinton, som er FNs spesialutsending til Haiti, holdt for kort tid siden en følelsesladet appell på CNN, der han ba folk om å gi nødhjelp raskt.
Hans kone, USAs utenriksminister Hillary Clinton, har på sin side avlyst en tur til Asia og Oseania på grunn av jordskjelvet, og bidratt til å koordinere USAs hjelpeinnsats.
- Dette har bibelske proporsjoner, sier hun ifølge blant annet Washington Post.
- Det er så tragisk for Haiti og det haitiske folk. De har hatt fire orkaner bare det siste året. Vi hadde en god plan som vi hadde god tro på, men så kommer moder jord og jevner stedet med jorda, sier hun.
Norge har i dag lovet å gi støtte til Haiti. Det gjør også Clinton og USA.
- Vi kommer til å gi den hjelpa vi kan for å hjelpe dem å komme gjennom nok en katastrofe. Vi jobber så aktivt vi kan under ekstremt utfordrende forhold, sier Clinton.
Det er frykt for plyndringer og opptøyer i hovedstaden Port-au-Prince, og det er hørt skudd i gatene.
Leger uten grenser, Røde Kors og Kirkens nødhjelp er alle i ferd med å sende mannskaper og materiell til Haiti fra Norge.
Flyplassen i Port-au-Prince ble skadet i jordskjelvet, men i kveld gikk det likevel an å lande der, slik at nødhjelpen til øya kan komme fram.
Haiti har en blodig og trist historie, og FN har i praksis drevet Haiti de siste årene.





















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen