MISTET ANDREPLASSEN: Pål-Anders Ullevålsæter ga alt, men mistet andreplassen i Dakar Rally etter å ha tapt endel i slutten. Foto: Natacha Pisarenko / AP.
Pål Anders Ullevålseter tapte 1.13 minutter i kampen om annenplassen til chileneren Francisco Lopez i Dakar-rallyet.
Dagen startet med at en protest var tatt til følge. Kjørerne som hadde kjørt feil fikk tilbake sine tider fordi feilnavigeringen tidlig løpet ikke var selvforskyldt.
Det var satt opp et sperrefelt i det området de første deltakerne skulle kjøre inn i, og dette var årsaken til at de kjørte i feil retning.
Resultatene ble endret til at Lopez og Ullevålseter startet på delt annenplass.
Chileneren var 1.13 minutter raskere på torsdagens 476 kilometer lange etappe fra San Juan. Der er også differansen når to etapper gjenstår av årets styrkeprøve.
Ullevålseter var i ledelsen etter 120 kjørte kilometer og var nesten to minutter foran Lopez rundt halvveis.
Fire mil før slutt hadde nordmannen en ledelse på 34 sekunder, men tapte en del på det siste strekket. Også franske David Fretigne var 33 sekunder foran nordmannen på etappen.
- Jeg ga alt og litt til. Hva ble jeg? var det første Ullevålseter sa etter at den tøffe og spennende spesialprøven var unnagjort.
Franske Cyril Despres ledet konkurransen med over en time og 20 minutter før torsdagens etappe.
Han tok det pent og var 17 minutter bak teten i mål.