Sinte og desperate haitiere protesterer mot at hjelpen kommer for sent.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

RYKTER OM VANN: CNN har filmet tusenvis av personer som løper gjennom Port au Princes gater etter rykter om at det deles ut vann. Video CNN.

Her raser bygningene på Haiti

STORE ØDELEGGELSER: Helikopterbilder viser deler av de enorme ødeleggelsene etter jordskjelvet på Haiti. Video: Reuters

Fakta om Haiti:

• Republikk, tidligere fransk republikk, den første som erklærte seg uavhengig - i 1804.

• Ca. 9 millioner innbyggere.

• Hovedstad: Port-au-Prince, mellom 2,5 og 3 millioner innbyggere.

• Ble i 29 år styrt av Duvalier-dynastiet, bedre kjent som Francois «Papa Doc» Duvalier og sønnen Jean-Claude «Baby Doc» Duvalier. Titusenvis av mennesker ble drept under dette regimet.

• Hadde sitt første demokratiske valg i 1990, og presten Jean-Bertrand Aristide kom til makten. Han ble kuppet året etter.

• I 1994 sendte Bill Clinton 20 000 amerikanske soldater til Haiti for å gjeninnsette Aristide.

• Da Aristide ble gjenvalgt i 2000, ble han på nytt tvunget fra makten. Denne gangen under beskyldninger om korrupsjon.

• To år senere kom sittende president Rene Preval.

• Haiti er det fattigste landet på den vestlige halvkule: 80 prosent av befolkningen lever under fattigdomsgrensen.

• Stor befolkningstetthet skaper alvorlige erosjonsproblemer og utpining av jorda.


(Dagbladet.no): 48 timer etter det verste jordskjelvet på 200 år, kjemper fortsatt titusenvis av overlevende for mat og vann.

Sinte overlevende har nå startet protestaksjoner for å få fortgang i hjelpearbeidet. Shaul Schwarz, fotograf for magasinet Time, sier han i sentrum av Port-au-Prince har sett minst to veisperringer med døde jordskjelvofre.

- De begynner å bygge veisperringer av lik. Det begynner å bli stygt her nå. Folk er lei av ikke å få hjelp, sier fotografen til nyhetsbyrået Reuters.


Røde Kors på Haiti sier at de regner med 45 000 til 50 000 døde, og at ytterligere tre millioner, det vil si en tredjedel av Haitis befolkning, er skadd eller hjemløse etter skjelvet som målte 7,0.

Hjelp på vei

Midt oppi i all elendigheten finnes det også historiene om de som klarte seg.

Blant dem er toåringen Redjeson Hausteen Claude. Skitten og tårevåt strålte han da han fikk se mamma Daphnee Plaisin igjen, etter å ha blitt reddet ut av ruinene av spanske redningsarbeidere.

Over hele Port-au-Prince er det satt opp provisoriske sykehus, for blant å redde de mange barna som sover blant døde i gatene.

Likene ligger strødd i gatene og rundt 1 500 lik er stablet opp utenfor hovedsykehuset i Port-au-Prince. Helseeksperter frykter nærværet av lik i de varme og klamme gatene i hovedstaden, fordi det kan bryte ut sykdom og epidemier. For å beskytte de overlevende, må de døde jordskjelv ofrene raskest mulig begraves i massegraver

Port-au-Prince beskrives nå som lovløst, og har falt i hendene på væpnede plyndrere. I løpet av natten skal det ha blitt avfyrt flere skudd.

Stor amerikansk innsats

President Barack Obama stiller 100 millioner dollar og forsvarsapparatet til rådighet for den enorme hjelpeoperasjonen som USA nå drar i gang for Haiti, skriver NTB.

Store styrker med spesialiserte søke- og redningsmannskaper fra California, Florida og Virginia var på bakken i Haiti i går, samtidig som flygeledere fra flyvåpenet overtok tårnet på flyplassen og fikk den åpnet for trafikk 24 timer i døgnet.

Hæren sender 3.500 soldater for å hjelpe til å sikre lov og orden i et land der politi knapt har vært å se på gatene og der det allerede er meldt om omfattende plyndring og farlige tilstander om natten.

2.000 marineinfanterister er sendt med tre landgangsfartøyer og skal stå i beredskap i tilfelle situasjonen på land kommer ut av kontroll.

I dag ankommer også hangarskipet USS Carl. Det skal fungere som base for en flåte med helikoptre som skal frakte vann, mat og andre forsyninger, samt tungt maskineri til å rydde veier og løfte sementblokker.

Norge har bevilget 40 millioner til hjelpetiltak. Flere norske hjelpeorganisasjoner ankommer det kriserrammede landet i dag.