DIALOG-MANN MØTER STOR KJEFT: I dag møter Jonas Gahr Støre Israels storkjeftede utenriksminister, Avigdor Lieberman. Mange lurer på om Lieberman nok en gang kommer til å si at Norge er en fiende av Israel. Utenriksminister Jonas Gahr Støre startet lørdag sin femdagers rundreise i Midtøsten, med møter både i Jordans hovedstad, Amman, samt med Israels forsvarsminister, Ehud Barak, i Tel Aviv. Alle foto: Line Fransson
«Den dagen folk ikke ønsker å møte meg, blir jeg nedtrykt»
Hva skjer når Israels utenriksminister Avigdor Lieberman møter Jonas Gahr Støre i dag?
INNLEID FALCON-FLY: For å rekke over Jordan, Israel, de palestinske områdene, Emiratene - og Egypt - drar utenriksminister Jonas Gahr Støre (t.h) i privatfly sammen med sju rådgivere. Her: Geir O. Pedersen (t.v), Jon Hanssen-Bauer, Torgeir Larsen - og Støre (t.h). Foto: Line Fransson
AMMAN/JERUSALEM (Dagbladet): Israels utenriksminister Avigdor Lieberman er kjent for å være storkjeftet. Det har ved flere anledninger også gått ut over Norge. I august i fjor anklaget Lieberman Norge for å promotere antisemittisme. Han gikk også hardt ut mot utenriksminister Jonas Gahr Støre, for at han ikke forlot FN-konferansen i Durban, da Irans president Mahmoud Ahmadinejad gikk på talerstolen.
Nå lurer flere, blant dem norske og israelske journalister på om den russiske jøden, utenriksministeren og bosetteren kommer til å slenge leppa når han møter Jonas Gahr Støre seinere i dag.
- Det er klart vi er spent. Det er aldri helt godt å vite hva som skjer når det gjelder Lieberman, sier både en diplomat og en israelsk journalist til Dagbladet.
Ulike syn, som Norge
Sjøl gleder Støre seg til å komme ordentlig i gang med den fem dager lange rundreisen i Midtøsten.
- Jeg kan leve med friske uttalelser fra politikere som jeg forstår bakgrunnen til. Han er en politiker med spesiell bakgrunn (emigrant fra Russland, red.anm), og bor i en bosetning på Vestbredden, sier Støre til Dagbladet, før han viser til den norske politiske sfæren.
- Også i Norge har vi ulike partier med ulike meninger. Det er ikke ett parti som bestemmer, men Soria Moria.
Klar norsk rolle
Tradisjonelt har Norge og norske politikere hatt god kontakt med det israelske arbeiderpartiet Labor, og andre israelske politikere som er langt mer moderate enn dagens israelske regjering, med Benjamin Netanyahu i spissen. Hvordan blir Norges forhold til Israel og palestinerne i Støres neste fireårsperiode?
- Vi kan ikke ha nostalgi i forhold til rollen vi hadde på 90-tallet. Vi skal ikke være meglere. Norge har i dag en klar rolle som leder av giverlandsgruppa for palestinerne (AHLC). Vi har en rolle som partene her ønsker, og som det internasjonale samfunnet forventer av oss. Det kan vi leve med, sier Støre i til Dagbladet.
Han fortsetter:
- Møtet blir også en test på at vi kan mestre uenighet. Det er jo et paradoks hvis uenighet skal føre til forverring av forholdet mellom to demokratiske stater, sier Støre.
Sjøl mener han at forholdet mellom Israel og Norge er bra, og at hans mange møter med israelske representanter disse to dagene viser at israelerne har et ønske om høre hva Støre og hans folk har å si.
- Den dagen folk ikke ønsker å møte meg, blir jeg nedtrykt, avslutter Støre. Klokka 12.15, norsk tid, møter Støre Israels utenriksminister, Avigdor Lieberman. Dagbladet er på plass i Jerusalem, og dekker pressekonferansen i etterkant av møtet.
Rundtur
Lørdag startet Norges utenriksminister, Jonas Gahr Støre, sin rundreise i Midtøsten. Han startet dagen i Jordans hovedstad Amman, med møter med den jordanske utenriksministeren Naser Joudeh, samt et påfølgende lunsjmøte med utenriksministeren og et par andre jordanske statsråder.
Deretter dro Støre og hans delegasjon med det lille innleide Falcon-flyet til Tel Aviv i Israel. I går kveld hadde Støre et privat møte med Israels forsvarsminister Ehud Barak. Mer om turen kan du lese her.
• Dagbladet følger den fem dager lange rundreisen, som går til Jordan, Israel, de palestinske områdene, De forente arabiske emirater og Egypt.