Nå er «Avatar» også Oscar-favoritt. Her er alle vinnerne!
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
MINNEVERDIG NAZI: Christoph Waltz har fått et solid gjennombrudd etter å ha jobbet med Quentin Tarantino. Foto: SCANPIX/REUTERS
HOLDER KOKEN: Sandra Bullock var en av Hollywoods mesttjenende skuespillere i fjor, og vant også pris i natt.
SLO SEG SELV: Meryl Streep vant for sine rolle som Julia Child. FOTO: SCANPIX/REUTERS
Golden Globes
I natt norsk tid hentet 55-åringen nemlig hjem prisen for beste dramafilm under Golden Globe-utdelingen på Beverly Hilton Hotel i Los Angeles. Golden Globe regnes ofte for å gi en viktig indikasjon før storebror Oscar arrangeres i mars.
- Takk for at dere trodde på blå mennesker, sa regissøren i sin takketale, før han hilset skuespillerne sine på na'vi - det oppdiktede språket som benyttes i det gigantiske eventyret.
- Må tisse
Cameron vant også prisen for beste regi, en pris han på forhånd trodde ekskona Kathryn Bigelow skulle vinne for «The Hurt Locker». Han var tilsynelatende helt uforbredt da han entret podiet.- Dette må bli en kort takketale. Helt ærlig, jeg må tisse noe helt forferdelig, sa han fra scenen.
I komikategorien vant, som ventet, «The Hangover» - Todd Phillips' komedie om en gruppe menn som drar på utdrikkingslag i Las Vegas.
- Nå må jeg slåss på bare nevene med produsent Harvey Weinstein (legendarisk hissigpropp som var nominert for «Nine» i samme kategori). Heldigvis har jeg med meg Mike Tyson, så det blir bra, spøkte Phillips.
Streep slo seg selv
Sandra Bullock har hatt et godt år, og vant prisen for beste skuespiller i et drama, mens Meryl Streep vant sin sjuende Golden Globe for rollen som Julia Child i «Julie & Julia». Hun var også nominert i samme kategori for «It's Complicated»- Jeg har spilt så mange fantastiske kvinner i mitt liv. Av og til blir jeg selv forvekslet med en, sa hun ydmykt i takketalen.
Den mest minneverdige takketalen hadde Mo'Nique, som trolig også hadde forberedt seg godt. Dette er nemlig ikke den eneste prisen hun er forventet å vinne denne våren, etter å ha briljert som tyrannisk mor i «Precious». Hun dedikerte prisen til alle som noen gang har blitt misbrukt.
- Det er på tide å fortelle nå, og det er OK.
«Up» vant to
Andre som neppe har mottatt sin siste pris, er Robert Downey jr. (som vant for «Sherlock Holmes») og Christoph Waltz - den i utgangspunktet relativt ukjente tyskeren som ga en minneverdig nazi-rolletolkning i Quentin Tarantinos «Inglourious Basterds».«Up in the Air» var ansett å være en outsider i beste drama-kategorien, men måtte ta til takke med pris for beste manus.
«Up» vant også to priser, og styrket med det sjansene i animasjonskategorien før Oscar, mens Michael Haneke vant prisen for beste fremmedspråklige film med «Det hvite båndet».
Den britiske komikeren Ricky Gervais var vert for årets Golden Globe.














Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen